چیدمان کالا در فروشگاه چگونه باید باشد؟

چیدمان کالا در فروشگاه چگونه باید باشد؟

چیدمان کالا در فروشگاه چگونه باید باشد؟

مهم ترین هدف هر فروشگاهی جلب نظر مشتریان خود از لحظه ورود برای ترغیب او به خرید می باشد تا در نهایت به فروش دست پیدا نماید. چگونگی چیدمان کالا در فروشگاه یکی از راهکارهایی است که با اجرای درست و اصولی آن می توان تاثیر زیادی بر رفتار مشتریان گذاشته و آنان را ترغیب به خرید نمود.

در مقاله امروز به چیدمان کالا در فروشگاه خواهیم پرداخت و توضیح خواهیم داد که چرا چیدمان کالا در فروشگاه اهمیت بالایی دارد. در ادامه نیز روشهای کارآمدی برای چیدمان کالا در فروشگاه معرفی خواهیم نمود. در پایان نیز برخی از نکات مهم که به چیدمان بهتر کمک می نمایند را بیان خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

اهمیت چگونگی چیدمان کالا در فروشگاه

فروشگاه ها برای این که بتوانند به فروش محصولاتشان دست یابند لازم است راهکارهایی را استفاده نمایند تا بتوانند نظر مشتریانشان را جلب نمایند. یکی از این راهکارها چیدمان مناسب کالاهای فروشگاه می باشد. شاید برایتان سوال باشد چیدمان کالا چگونه می تواند منجر به جلب نظر مشتریان و تحقق فروش شود. چیدمان مناسب و اصولی کالاها در فروشگاه سبب می شود تا اقلام و کالاها به خوبی در دید مشتریان قرار بگیرند.

از طرفی با چیدمان مناسب می توان جلوه ای زیبا در فروشگاه ساخت تا بتوان نظر مشتریان را جلب نمود. علاوه بر این با چیدمان مناسب و هدفمند می توان برخی کالاها را بیشتر در معرض دید قرار داد تا مشتریان را ترغیب به خرید آن محصولات نماییم. به طور مثال شما می توانید محصولاتی همچون چیپس و پفک را در ورودی های فروشگاه چیدمان نمایید تا باعث تحقق فروش بیشتر این محصولات باشیم. لذا چیدمان کالا در فروشگاه اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا تاثیر زیادی بر رفتار مشتریان و در نهایت بر فروش خواهد گذاشت.

روش های چیدمان کالا در فروشگاه

روش های چیدمان کالا در فروشگاه

برای چیدمان کالا در فروشگاه روش های متفاوتی وجود دارد. اما هدف تمام روش ها این است که کالاها به بهترین شکل در دسترس قرار گیرند و باعث نظم در فروشگاه شوند. ودر نهایت بتوان نظر مشتری را جلب نموده و او را ترغیب به خرید نمود. در ادامه برخی از رایج ترین روش های چیدمان کالا در فروشگاه را معرفی خواهیم نمود.

چیدمان بر اساس تاریخ انقضا

در این روش اقلام را به گونه ای می توان چیدمان نمود که کالاهایی با تاریخ انقضای نزدیک تر در قسمت های جلویی قفسه های فروشگاه قرار بگیرند. و کالاهایی که تاریخ انقضای آنها دیرتر می باشد در قسمت های بعدی قرار بگیرند.

چیدمان بر اساس رنگ

در فروشگاه هایی که کالاها از یک نوع می باشند و یا از گروهی مشابه می باشند می توان برای ایجاد جذابیت بصری، چیدمان کالا را بر اساس رنگ انجام داد. به طور مثال می توان کالاها را همچون ترتیب رنگ در رنگین کمان چیدمان نمود. و یا می توان غلظت های مختلف از یک رنگ را در یک قفسه چیدمان نمود. به طور مثال می توان در یک فروشگاه لباس ، البسه ای که رنگ سبز دارند را به ترتیب کمترین غلظت رنگ تا بیشترین غلظت رنگ چیدمان نمود. این روش یکی از روش هایی است که محیط فروشگاه را نیز زیبا می نماید. در نتیجه تاثیر زیادی بر جذب مشتریان خواهد داشت.

چیدمان بر اساس وزن

در فروشگاه می توان کالاها را بر اساس وزنشان نیز چیدمان نمود. به طور مثال کالاهایی با وزن سنگین تر را درطبقات پایینی قفسه ها قرار دهیم. و اقلام با وزن سبک تر را در طبقات بالایی قفسه ها قرار دهیم. این روش یکی از روش هایی است که به حفظ تعادل قفسه ها نیز کمک می نماید.

چیدمان بر اساس نوع کالا

در فروشگاه هایی که اقلام متفاوت هستند، می توان از این روش استفاده نمود. به طور مثال در فروشگاه لوازم التحریر می توان کتابها را در یک قفسه یچدمان نمود. پوشه ها در قفسه دیگر و به همین ترتیب چیدمان را انجام داد.

چیدمان بر اساس میزان تقاضا

برخی کالاها هستند که متقاضی بیشتری دارند. به طور مثال در سوپر مارکت ها کالاهایی مثل پفک و چیبس بسیار پر متقاضی هستند. لذا می توان این نوع کالاها را  به همراه سایر اقلام مکملشان در قفسه های مشخص چیدمان نمود. این روش یکی از روش هایی است که استفاده از آن می تواند به فروش بیشتر فروشگاه منجر شود.

نکات مهم چیدمان کالا در فروشگاه

نکات مهم

حال که با روش های چیدمان کالا در فروشگاه آشنا شدید. لازم است برخی نکات را بدانید تا بتوانید چیدمان کالاها  را به بهترین شکل ممکن در فروشگاه پیاده سازی نمایید. برخی از مهم ترین نکات عبارتند از:

توجه به مسیر حرکت مشتری

چیدمان کالاها در درون قفسه های فروشگاه باید به گونه ای باشد که مشتری بتواند به راحتی محصول مورد نظرش را مشاهده وبررسی نمالید. همچنین مشتری بتواند به راحتی سبد خریدش را از بین قفسه ها عبور دهد.

در دید قرار داشتن محصولات

محصولات باید به گونه ای چیدمان شوند که به خوبی در دید مشتریان قرار بگیرند. و زمانی که مشتری روبروی قفسه در حال تماشای محصولات است بتواند تمامی اقلام را به راحتی مشاهده نماید.

استفاده از نورپردازی

سعی نمایید محل چیدمان کالاها در درون قفسه ها را به زیباترین شکل ممکن نورپردازی نمایید. زیرا این کار هم سبب زیبایی محیط و جذب مشتریان می شود. هم باعث می شود محصولات به خوبی نمایش داده شوند. اگر در فروشگاه محصول جدیدی دارید یا می خواهید فروش محصولی را افزایش دهید استفاده از نورپردازی در کنار چیدمان مناسب می تواند راهکار مناسبی باشد.

پرهیز از بیش از اندازه بر روی هم قرار دادن کالاها

با هر روشی که چیدمان کالاها را انجام می دهید حتما به این موضوع توجه داشته باشید که از روی هم قرار دادن کالاها به تعدادزیاد، پرهیز نمایید. زیرا احتمال ریزش کالاها بر اثر تکان قفسه یا برداشتن محصول توسط مشتریان زیاد است. و ریز ش اقلام ممکن است منجر به بروز حادثه ای ناخوشایند و یا آسیب به اقلام  و محصولات شود.

جمع بندی

در این مقاله به چیدمان کالا در فروشگاه و چگونگی آن پرداختیم. ابتدا دلایل اهمیت چیدمان کالا در فروشگاه را بیان نمودیم. سپس برخی از رایج ترین روش هایی که در چیدمان کالا در فروشگاه ها از آن استفاده می شود را معرفی نمودیم. از جمله چیدمان بر اساس تاریخ انقضا، رنگ ، ورزن، نوع کالا و میزان تقاضا.

پس از آن نیز برخی از نکاتی را بیان نمودیم که می تواند به اجرای بهتر چیدمان در فروسگاه کمک نماید. به طور مثال: توجه به مسیر حرکت مشتری، در دید قرار داشتن محصولات، استفاده از نورپردازی، پرهیز از بیش از اندازه بر روی هم قرار دادن کالاها.

در پایان در چیدمان کالا در فروشگاه سعی نمایید اقدامات خلاقانه ای نیز انجام دهید تا مشتریانتان را متعجب کنید. به طور مثال می توانید در مناسبت های خاص از المان های مناسب آن مناسبت بهره ببرید. مناسبت هایی همچون عید نوروز فرصت خوبی است تا در چیدمان فروشگاه از المان های نوروز همچون سبزه و هفت سین استفاده نموده و جذابیت بیشتری به فروشگاهتان ببخشید.

امیدواریم این مقاله به شما در چیدمان بهتر کالاها در فروشگاهتان کمک نماید. چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه متال شلف از طریق صفحه تماس با ما ارتباط برقرار نمایید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

چهار × 5 =

مقالات مفید

قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی مجسمه فروشی مجسمه فروشی ها از جمله فروشگاه هایی هستند که به قفسه بندی نیاز دارند. همانطور که می دانید قفسه بندی یکی از تجهیزات بسیار مهم در…
قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست