قفسه بندی کفش فروشی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

قفسه بندی کفش فروشی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

قفسه بندی کفش فروشی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

کفش فروشی یکی از کسب و کارهایی است که به شدت به قفسه بندی نیاز دارد. به دلیل این که کفش فروشی ها تعداد زیادی کفش دارند که باید به خوبی در معرض دید مشتریان قرار دهند تا بتوانند کفش مورد نظرشان را انتخاب نمایند.

در این مقاله قصد داریم شما را با قفسه بندی کفش فروشی و مزایای آن بیشتر آشنا سازیم. همچنین سعی خواهیم نمود برخی از نکاتی که در کفش فروشی حائز اهمیت هستند نیز بیان نماییم. با ما در این مقاله همراه باشید.

قفسه بندی کفش فروشی و مزایای آن

کفش فروشی ها به اشکال مختلفی فعالیت می کنند. برخی انواع کفش ها اعم از زنانه، مردانه و بچه گانه را عرضه می نمایند. برخی کفش فروشی ها فقط روی یک بازار هدف فعالیت می کنند به طور مثال فقط روی کفش های بچه گانه تمرکز دارند. اما هر کفش فروشی با هر بازار هدفی باید بتواند کفش های خود را به بهترین شکل ممکن در معرض دید مشتریانش قرار دهد.

برای این که کفش فروشی ها بتوانند اقلام خود را در دید مشتریان قرار دهند نیازمند سطوحی برای چیدن آنها می باشند. بهترین راه برای داشتن سطوح قابل چینش استفاده از قفسه بندی می باشد. امروزه قفسه بندی های متنوعی طراحی و تولید می شوند و کفش فروشی ها می توانند از آنها برای نمایش هر چه بهتر محصولاتشان استفاده نمایند.

قفسه بندی علاوه بر اینکه فضایی برای در معرض دید قرار دادن محصولات ایجاد می کند مزایای مهم دیگری نیز به همراه دارد. در ادامه شما را با برخی از این مزایا آشنا خواهیم ساخت.

استفاده حداکثری از فضای در دسترس

کفش فروشی از جمله کسب و کارهایی است که نیازمند فضایی مناسب برای مشتریان می باشد. به طور مثال  شما در سوپر مارکت نیازمند فضایی برای تردد مشتریان هستید و می توانید از حداکثر فضای سوپر مارکت برای چینش اقلامتان استفاده نمایید. اما در کفش فروشی چنین نیست. شما باید اقلام را به گونه ای چیدمان نمایید که فضای قابل توجهی نیز خالی باقی بماند تا مشتریان بتوانند با آرامش خاطر کفش مورد نظرشان را پوشیده و تست نمایند.

علاوه بر این کفش فروشی ها اغلب به جز فضای داخلی که در دید مشتریان است فضایی را به عنوان انبار نیاز دارند تا انواع سایز بندی یک کفش را در آن جا نگهداری نمایند و زمانی که مشتری طرح یک کفش را پسندید بتوانند سایز مناسب مشتری را ارائه دهند. قفسه بندی این امکان را فراهم می آورد که بتوان فضای انبار کفش فروشی را به بهترین شکل ممکن استفاده نمود و تا جای ممکن فضاهای خالی را قابل چینش نمود.

ایجاد زیبایی

قفسه بندی کفش فروشی می تواند به اشکال مختلف طراحی و اجرا شود. همچنین قفسه بندی امکان نورپردازی برای زیبایی بخشی به فضا را فراهم می آورد.

سهولت دسترسی مشتریان به کفش مورد نظر

استفاده از قفسه بندی در فضای داخلی کفش فروشی سبب می شود مشتریان بتوانند به راحتی کف مورد نظرشان را دیده و به آن دسترسی داشته باشند.

جلوگیری از ریزش محصولات

قفسه بندی درست و اصولی محصولات در کفش فروشی سبب می شود محصولات در جای مناسب و محکمی قرار بگیرند. به طور مثال کفش ها سقوط نکنند و یا  زمانی که مشتریان یک کفش را بر میدارند یا خودتان کفشی را بر می دارید تا در اختیار مشتری قرار دهید. سایر کفش ها ریزش نمی کنند.

سهولت بخش بندی محصولات بر اساس نوع و کاربردشان

یکی از مزایای مهم قفسه بندی بخش بندی فضا می باشد. بخش بندی فضا در فروشگاه هایی همچون کفش بسیار مهم است. به طور مثال اگ کفش فروشی در حال عرضه کفش برای زنان و مردان و کودکان باشد. با استفاده قفسه بندی می تواند این سه نوع محصول را در قفسه های مجزا چیدمان نماید. مشتریان نیز زمان مراجعه به راحتی به سمت قفسه مورد نظرشان می روند.

قفسه مناسب کفش فروشی

قفسه مناسب کفش فروشی

انتخاب قفسه مناسب برای کفش فروشی موضوع مهمی است. قفسه مناسب قفسه ای است که فضای کافی برای چیدمان در اختیار شما قرار دهد. همچنین جنس مناسبی داشته و مقاومت خوبی داشته باشد.علاوه بر این اگر از قفسه برای فضایی که در دید مشتری است استفاده می نمایید لازم است زیبایی ظاهری نیز داشته باشد. امروزه قفسه های متفاوتی طراحی و تولید می شوند که می توانید از آنها در کفش فروشی استفاده نمایید.  برخی از قفسه هایی که می توان برای کفش فروشی استفاده نمود عبارتند از:

قفسه های یک طرفه دیواری

این نوع قفسه به شکل یک طرفه و چند طبقه  است که توسط پیچ و مهره به دیوار اتصال پیدا می کند. این نوع قفسه به دلیل اتصال به دیوار استحکام خوبی دارد و می تواند گزینه مناسبی برای قسمت انبار کفش فروشی باشد. علاوه بر این از این قفسه در فضای داخلی کفش فروشی نیز می توان استفاده نمود. به ویژه اگر کمی طراحی آن را تغییر داد.

قفسه های خود ایستا یک طرفه و دو طرفه

این نوع قفسه ها خود ایستا بوده و نیاز به اتصال به دیوار ندارند. از قفسه های خود ایستا یک طرفه برای کنار دیوارها و از قفسه های دوطرفه خود ایستا برای فضاهای میانی استفاده می شود. از این نوع قفسه نیز می توانید هم در فضای داخلی و هم در فضای انبار کفش فروشی استفاده نمایید.

قفسه های پلکانی

طراحی این نوع قفسه ها به شکل پلکان می باشد. این نوع قفسه برای فضاهای میانی فروشگاه کاربرد دارد. این به این معناست که شما باید از این قفسه در کنار سایر قفسه ها استفاده نمایید. تا بتوانید هم از فضای میانی و هم از فضای کناری فروشگاه استفاده نمایید. شما با قرار دادن کفش ها بر روی این نوع قفسه می توانید برخی از اجناس مد نظرتان را به خوبی در معرض دید قرار دهید.

قفسه های نامرئی

این قفسه ها به گونه ای هستند که بر روی دیوار نقاط و سطوحی را برای قرار گیری کفش تعبیه می نمایند و زمانی که کفش بر روی آن سطح قرار می گیرد به نظر می رسد که کفش ها بدون هیچ نگهدارنده ای بر روی دیوار قرار گرفته اند. به همین دلیل به این نوع قفسه، قفسه نامرئی می گویند. این نوع قفسه بندی یکی از قفسه بندی های مناسب و پرکاربرد در کفش فروشی ها می باشد. زیرا فضای بسیار خوبی را قابل چینش می نماید. به دلیل نصب روی دیوار  فضای کمتری را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این کفش ها نیز به خوبی در معرض دید مشتریان قرار داده می شوند. این نوع قفسه مناسب فضای داخلی فروشگاه می باشد.

قفسه های کندویی

این نوع قفسه شبیه کندو و از خانه های شش ضلعی تشکیل شده است. این نوع قفسه نیز مناسب فضای داخلی فروشگاه می باشد.

نکات کاربردی

یکی از اهداف هر فروشگاهی، فروش و افزایش آن است. برای اینکه فروشگاه، فروش خوبی داشته باشد بخشی مربوط به جنس و کیفیت محصولات است، برخی دیگر مربوط به مهارت و روابط عمومی فروشنده و برخی دیگر مربوط به محیط و فضای فروشگاه است. ما سعی نمودیم برخی از نکات مربوط به فضای فروشگاه را به شما معرفی کنیم تا با توجه به آن ها بتوانید تاثیر مثبتی بر فروش داشته باشید. از جمله نکات مهم مربوط به فضای فروشگاه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

ویترین جذاب

ویترین یکی از مهم ترین بخش های هر فروشگاهی می باشد. چرا که یک ویترین مناسب می تواند مشتریان را به داخل فروشگاه هدایت نماید. اولین موضوع در یک ویترین مناسب، انتخاب اجناس مناسب و جذاب برای آن است. سعی کنید بهترین و جذاب ترین محصولات در ویترین قرار بگیرند تا کار جذب مشتری به خوبی انجام شود.

موضوع بعدی این که سعی نمایید تا جای ممکن طرح ویترین خلاقانه باشد و فروشگاه شما را از سایر فروشگاه ها متمایز نماید. تمایز موضوع بسیار مهمی است. چرا که گاهی مدل خاصی از طراحی ویترین مد می شود و اکثر فروشگاه ها از آن استفاده می کنند. این کار یک اشتباه است. به این دلیل که فروشگاه ها شبیه هم می شوند و این نشان دهنده این نیست که شما طبق مد هستید. بلکه نشان دهنده این است که شما تفاوتی با سایرین ندارید.

نسبت فضای خالی و فضای استفاده شده

نسبت فضای خالی و فضای استفاده شده را رعایت نمایید و فروشگاه را بیش از اندازه شلوغ نکنید. برخی از فروشگاه ها از تمامی فضای داخل فروشگاه استفاده نموده و هیچ فضای خالی باقی نمی گذارند. این نوع طراحی ها جذاب نیستند و حس بدی به مشتریان می دهند. سعی نمایید فضای کافی به هر محصول بدهید تا علاوه بر زیبایی بصری محیط، محصول نیز به خوبی دیده شود.

رنگ مناسب دکوراسیون

از رنگ مناسب برای فروشگاه استفاده نمایید. به طور مثال اگر فروشگاه کوچکی دارید از رنگ های روشن تر برای دکوراسیون استفاده نمایید تا فضای فروشگاه را بزرگتر جلوه دهید.همچنین اگر فضای کلاسیکی دارید بهتر است از رنگ های ملایم و اگر فضای مدرنی دارید می توانید از رنگ های تندتر استفاده نمایید. رنگ عامل بسیار مهمی در هر محیطی می باشد. چنانچه نمی توانید رنگ مناسبی را انتخاب نمایید حتما از کارشناسان حوزه طراحی و دکوراسیون راهنمایی بگیرید.

استفاده از آینه

از آینه ها استفاده نمایید. وجود آینه علاوه بر اینکه به فضای فروشگاه زیبایی می بخشد کاربردهای دیگری نیز دارد. به طور مثال استفاده از آینه محیط را بزرگتر جلوه می دهد و فروشگاه های کوچک می توانند از آن استفاده نمایند. کاربرد دیگر آینه در مغازه کفش فروشی این است که زمانی که مشتریان کفش ها را تست می کنند بتوانند نمای کفش را در پایشان مشاهده نمایند.

نورپردازی

نورپردازی

فضای کفش فروشی باید دارای نور مناسب و کافی باشد تا کفش ها به خوبی مشخص باشند. علاوه بر این با نورپردازی مناسب قفسه محصولات مورد نظرتان، می توانید توجه مشتریان را به آن جلب نمایید و آنان را ترغیب به بازدید از آنها کنید. از سوی دیگر نورپردازی فضای داخلی با انواع نورهای رنگی بر زیبایی و جذابیت کفش فروشی می افزاید و باعث حس خوب در مشتری می شود.

فضای کافی برای مشتریان

هنگامی که مشتریان به کفش فروشی می روند زمانی را صرف انتخاب کفش می کنند بنابراین باید فضای مناسب و کافی برای تردد مشتریان باشد تا آنها بتوانند به آسودگی در فروشگاه قدم بزنند و اجناس را مشاهده کنند.از رطف دیگر زمانی که مشتری کفش مورد نظر خود را پیدا کند نیاز دارد تا آن را تست کند. بنابراین به فضایی برای پوشیدن و تست کفش نیز نیاز دارد. به همین دلیل قرار دادن مبلمان و پاف در فضای کفش فروشی برای این که مشتریان به راحتی  بتوانند کفش ها را پوشیده و تست کنند بسیار حائز اهمیت است. به خصوص زمانی که کفش فروشی شلوغ باشد اگر مشتریان مکان مناسب و کافی برای تست کفش نداشته باشند ممکن است از خرید منصرف شوند.

نظم و زیبایی فضا

نظم و زیبایی فضا در کفش فروشی بسیار حائز اهمیت است. به این منظور لازم است اجناس به زیبایی درون قفسه ها چیدمان شده باشند. قفسه بندی تا حد زیادی به تحقق این مهم کمک می نماید. از دکور و المان هایی برای افزایش زیبایی محیط استفاده نمایید. به طور مثال می توانید از مجسمه، تابلو، گلدان و … استفاده نمایید. همچنین محیط پاکیزه باشد. نظم و زیبایی فضای فروشگاه برای مشتریان به این معناست که شما برای فروشگاه و کارتان و همچنین برای مشتریانتان ارزش قائلید.

استفاده از قفسه های خلاقانه

در این مقاله شما را با برخی از قفسه هایی که در کفش فروشی می توان استفاده نمود آشنا ساختیم. اما شما می توانید برای فضای کفش فروشی خود به خصوص فضای داخلی که در دید مشتریان است از قفسه های خلاقانه و نوین تری استفاده نمایید.

فراموش نکنید زیبایی ویترین، نورپردازی، فضای کافی برای مشتریان، قفسه خلاقانه و نکات دیگر همه و همه هدفشان بهبود تجربه مشتریان است. برای آنکه مشتری به شما مراجعه کند و خرید خود را انجام دهد باید حس خوب را تجربه نماید. توجه به این عوامل باعث بهبود این حس می شوند. به نظر شما چه نکات دیگری می تواند به بهبود این حس در مشتریان کمک نماید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جمع بندی

هدف ما در این مقاله آشنایی شما با قفسه بندی کفش فروشی و نکات مهم آن بود. به همین منظور ابتدا شما را با مزایای قفسه بندی کفش فروشی آشنا ساختیم. از جمله مزایای قفسه بندی به مواردی همچون: استفاده حداکثری از فضای در دسترس، ایجاد زیبایی، سهولت دسترسی مشتریان به کفش مورد نظر و … اشاره داشتیم. سپس برخی از انواع قفسه که می توان در کفش فروشی استفاده نمود را معرفی نمودیم. به طور مثال قفسه یک طرفه دیواری، قفسه پلکانی، قفسه نامرئی و …

در پایان نیز به برخی از نکات مهم مربوط به فضای کفش فروشی پرداختیم که با رعایت آن ها بتوانید فضایی جذاب ایجاد کنید تا مشتریان را جذب نمایید. از جمله مواردی که گفتیم می توان به ویترین جذاب، نورپردازی، استفاده از آینه، فضای کافی برای مشتریان، قفسه خلاقانه و … اشاره داشتیم. اگر برای قفسه بندی کفش فروشی خود نیاز به راهنمایی بیشتری دارید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه متال شلف صحبت نمایید.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هفده + 1 =

مقالات مفید

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست