قفسه بندی فروشگاه سفال و آنچه که باید در مورد آن بدانید

قفسه بندی فروشگاه سفال و آنچه که باید در مورد آن بدانید

قفسه بندی فروشگاه سفال و آنچه که باید در مورد آن بدانید

فروشگاه های عرضه محصولات سفالی یکی از جذاب ترین فروشگاه ها می باشند. دلیل جذابیت فروشگاه های سفال این است که محصولات موجود در آن، کارهایی زیبا و با ظرافت از هنرمندان است. یکی از مهم ترین نکات در مورد فروشگاه سفال این است که اقلام آن شکننده و آسیب پذیر هستند. آسیب پذیر بودن اقلام فروشگاه های سفال این ضرورت را ایجاد می نماید که اقلام در فضایی ایمن چیدمان شود. سیستم قفسه بندی این امکان را برای فروشگاه های سفال فراهم می آورد تا اقلام در محیطی ایمن چیدمان شوند.

البته قفسه بندی فروشگاه سفال دلایل و مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه این مقاله به آنها اشاره خواهیم داشت. یکی از دغدغه های صاحبین کسب و کار در حوزه ظروف سفالی این است که باید چه نوع قفسه ای را برای فروشگاه خود انتخاب نمایند. و یا چه نکاتی را لازم است در نظر بگیرند. در مقاله پیش رو به این دغدغه نیز پاسخ خواهیم داد. و تا جای ممکن راهنمای صاحبان کسب و کار فعال در این حوزه خواهیم بود. با ما همراه باشید.

آشنایی با ظروف سفالی و تاریخچه آن

ظروف سفالی قدمت زیادی دارند. از معروف ترین ظروف سفالی می توان به کوزه اشاره داشت. ماده اولیه ساخت ظروف سفالی خاک رس است. از ترکیب این خاک با آب، گلی حاصل می شود که می توان بوسیله دست و چرخش دستگاه سفالگری به آن شکل داده و ظروف مختلف با کاربردهای مختلف را می توان ساخت. ساخت سفال به سال ها قبل بر می گردد. به زمانی که روستاهای اولیه شکل گرفته بوده و انسان ها در حال یکجانشینی بوده اند.

ظروف سفالی ابتدا به منظور تامین نیاز برای مصارف اولیه بوده است. به طور مثال از سفال برای ساخت کوزه به عنوان ظرف آب و از پیاله به عنوان ظرف غذا استفاده می شده سپس رفته رفته جهت ظروف زیبا و هنری نیز به کار گرفته شد و انواع گلدان ها و ظروف دکوری نیز ساخته شدند. ظروف سفالی به دو شکل خام و لعاب شده عرضه می گردند و از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.

کاربرد قفسه بندی برای فروشگاه سفال

محیط های تولید و عرضه محصولات به دلایل متعددی نیاز به قفسه بندی دارند. فروشگاه های عرضه ظروف سفالی نیز نیازمند قفسه بندی می باشند. یکی از مهم ترین دلایل نیاز این نوع فروشگاه ها به قفسه آسیب پذیر بودن این نوع محصولات است. همانطور که گفتیم ظروف سفالی از ماده اولیه خاک رس تولید می شوند و به دو شکل خام و لعاب کاری شده عرضه می شوند. این ظروف شکننده می باشند به همین دلیل شرایط نگهداری آن در کارگاه و فروشگاه ها اهمیت دارد. تنوع بالای محصولات سفالی نیز مورد دیگری می باشد که استفاده از قفسه را ضروری می کند. به طور کلی قفسه بندی فروشگاه های سفال، مزایای زیر را به همراه دارد:

  • ایجاد فضای مناسب و ایمن برای چیدمان ظروف سفالی
  • استفاده حداکثری و بهینه تر از فضای در دسترس
  • ایجاد زیبایی بصری و جذب مشتریان
  • سهولت دسترسی به اقلام هم برای مشتریان و هم کارکنان فروشگاه
  • مدیریت موجودی فروشگاه و تسهیل انبار گردانی آن

انواع قفسه برای فروشگاه سفال

انواع قفسه برای فروشگاه سفال

قفسه ها در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند. انتخاب قفسه مناسب برای فروشگاه سفال از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا همان طور که گفتیم اقلام این فروشگاه بسیار آسیب پذیر و شکننده می باشند. لذا باید قفسه ای را انتخاب نمود که بتواند ضمن ایجاد نظم و فضایی برای چیدمان و سهولت دسترسی به اقلام، تا حد زیادی از آسیب های احتمالی به اقلام جلوگیری نماید. در ادامه شما را با برخی از انواع رایج قفسه که می توانید در فروشگاه های سفال از آن بهره ببرید آشنا می سازیم.

قفسه یک طرفه دیواری

این قفسه یکی از کاربردی ترین قفسه های فروشگاهی است که به صورت یک طرفه به دیوارهای فروشگاه نصب می شود. این نوع قفسه می تواند انتخاب مناسبی برای فروشگاه سفال باشد زیرا مستحکم بوده و ایمنی بالایی دارد.

قفسه خود ایستا یک طرفه

قفسه خود ایستا یک طرفه نوع دیگری از قفسه بندی فروشگاهی می باشد. این نوع قفسه به صورت یک طرفه و برای قرار گیری در کنار دیوارهای فروشگاه طراحی شده است که خود ایستا بوده و نیاز به اتصال به دیوار ندارد.

قفسه خود ایستا دو طرفه

قفسه خود ایستا دو طرفه به طور ویژه برای قرار گیری در فضاهای میانی فروشگاه ها طراحی شده است. با استفاده از این نوع قفسه می توانید بیشترین بهره را از فضای فروشگاه ببرید.

قفسه مشبک

قفسه مشبک یا قفسه پیچ و مهره ای نوع دیگری از قفسه بندی فروشگاهی می باشد. این نوع قفسه فلزی بوده و از تعدادی طبقه با ورقه های گالوانیزه تشکیل می شود که به وسیله پیچ و مهره به چهارچوب آن متصل می شود.

نکات مهم قفسه بندی فروشگاه سفال

نکات مهم قفسه بندی فروشگاه سفال

برای آن که سیستم قفسه بندی در فروشگاه سفال کارآمد باشد لازم است به نکاتی توجه داشته باشید. به طور مثال لازم است هنگام انتخاب قفسه بندی به جنس و استحکام و میزان شیب طبقات قفسه توجه نمایید. و یا در زمان چیدمان محصولات اصول چیدمان درست را بدانید. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این نکات بیان می داریم.

جنس قفسه

همان طور که گفتیم قفسه در انواع متفاوتی تولید می شود. قفسه ها در جنس و ساختار و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال قفسه از جنس چوب، فلز ، شیشه و … تولید می شود. انتخاب جنس قفسه مناسب اهمیت زیادی دارد. به طور مثال شما در کارگاه سفال باید قفسه ای را انتخاب نمایید که قابل شستشو باشد. به دلیل این که ظروفی که به تازگی درست شده و خشک نشده اند می توانند سطح را آغشته به گل کنند. بنابراین انتخاب قفسه ای از جنس چوب انتخاب زیاد مناسبی نخواهد بود. برعکس در فروشگاه های سفال که محصولات آماده شده عرضه می شوند شما می توانید از قفسه ها با جنس چوبی نیز استفاده نمایید تا بتوانید جلوه زیبایی به محیط فروشگاه بدهید.

استحکام قفسه

از نکات بسیار مهم حین انتخاب نوع قفسه توجه به استحکام و مقاومت آن است. همان طور که گفتیم ظروف سفالی بسیار آسیب پذیر و شکننده هستند. لذا لازم است قفسه ای را برای فروشگاه سفال انتخاب نمایید که از مقاومت خوبی برخوردار باشد و بتواند وزن ظروف را به خوبی تحمل نموده و تعادل خوبی داشته باشد.

شیب مناسب طبقات قفسه

ظروف سفالی قابلیت لغزندگی روی سطح را دارند. لذا چنانچه طبقه قفسه سطح شیب نامناسبی داشته باشد امکان سر خوردن ظروف و ریزش آنها دور از انتظار نخواهد بود. لذا هنگام انتخاب قفسه از استاندارد بودن شیب قفسه ها اطمینان حاصل نمایید.

چیدمان اصولی

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که چیدمان محصولات را به درستی و اصولی انجام دهید. چیدمان درست و اصولی محصولات سفالی یعنی:

  • ظروف سفالی را با فاصله مناسب از یکدیگر بچینید. رعایت فاصله مناسب بین ظروف سفالی باعث می شود بتوان ظرف مورد نظر را به راحتی از قفسه برداشت. بدون آن که ظروف کناری را جا به جا نمود. همچنین رعایت فاصله بین ظروف، ایمنی قفسه را بالا برده و از ازدحام و شلوغی ظروف و همچنین سنگینی در هر طبقه جلوگیری می نماید.
  • از چیدمان بی رویه اقلام بر روی یکدیگر پرهیز نمایید تا خطر ریزش را کاهش دهید. برخی اوقات در فروشگاه های سفال دیده می شود که ظروف یک شکل را بر روی هم چیدمان می نمایند تا فضای کمتری را به آن اختصاص دهند. اما باید به این نکته توجه کنید که چیدمان بی رویه ظروف بر روی هم احتمال ریزش آن را افزایش می دهد. از آن جایی که ظروف سفالی شکننده می باشند لذا ریزش و سقوط یک ظرف ممکن است به ظروف دیگر نیز آسیب بزند.
  • اقلام با وزن سنگین را در قفسه های نزدیک به سطح زمین قرار دهید تا به تعادل قفسه کمک نماید. در برخی فروشگاه های سفال تنها به جنبه زیبایی بصری توجه می شود و این مورد نادیده گرفته می شود. عدم توزیع مناسب وزن اقلام در قفسه ها موجب می شود تعادل قفسه به هم خورده و گاه با یک برخورد کوچک قفسه سقوط نموده و یا یک طبقه از آن به دلیل وزن نامتعارف خم شده و حتی سقوط کند.

نکاتی که بیان شد از جمله مهم ترین مواردی بود که در قفسه بندی فروشگاه سفال باید به آن توجه نمایید. اما نکات دیگری نیز وجود دارد. به نظر شما چه نکات دیگری را باید در قفسه بندی فروشگاه سفال رعایت نماییم؟

جمع بندی

در این مقاله سعی نمودیم شما را با قفسه بندی فروشگاه سفال و نکات مهم آن آشنا سازیم. در ابتدا کمی در مورد سفال و تاریخچه آن صحبت نمودیم. تا شما را با این هنر ارزشمند آشنا سازیم. سپس به اهمیت قفسه بندی فروشگاه سفال و مزایایی که در بردارد پرداختیم. از جمله مهم ترین مزایای قفسه بندی فروشگاه سفال به مواردی همچون: استفاده حداکثری از فضا، ایجاد نظم، سهولت دسترسی به اقلام، زیبایی بصری و همچنین بهبود انبارگردانی اشاره داشتیم.

پس از آن برخی از کاربردی ترین انواع قفسه را برای فروشگاه سفال معرفی نمودیم. از جمله قفسه هایی که می توانند برای فروشگاه سفال مناسب باشند به قفسه یک طرفه دیواری، قفسه خود ایستا یک طرفه و دو طرفه و قفسه مشبک اشاره نمودیم. در پایان نیز برخی نکات را در مورد جنس قفسه، توجه به استحکام قفسه، شیب طبقات و اصول چیدمان اقلام در قفسه بیان داشتیم.

فروشگاه سفال همانطور که گفتیم یکی از فروشگاه هایی است که برای مشتریان بسیار جذاب می باشد. لذا می توانید هنگام قفسه بندی کارهایی خلاقانه انجام داده و جلوه زیباتری به فضای فروشگاه ببخشید تا جاذبه آن را برای مشتریان دو چندان نمایید. چنانچه برای قفسه بندی فروشگاه سفال نیاز به راهنمایی بیشتری دارید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه متال شلف صحبت نمایید.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

18 + 17 =

مقالات مفید

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست