قفسه بندی فروشگاهی و انواع آن

قفسه بندی فروشگاهی و انواع آن

قفسه بندی فروشگاهی و انواع آن

هر کسب و کاری برای افزایش بهره وری و تسهیل روند کار و توسعه خود نیاز به ملزومات و تجهیزاتی دارد. فروشگاه ها نیز نیاز به تجهیزات مختص خود دارند. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که هر فروشگاهی فارغ از کوچک یا بزرگ بودن به آن نیاز دارد، سیستم قفسه بندی می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با قفسه بندی فروشگاهی و انواع آن آشنا سازیم. همچنین در این مقاله مزایای استفاده از آن را به شما معرفی خواهیم نمود. چنانچه در حال انتخاب قفسه بندی برای فروشگاه خود هستید این مقاله می تواند به شما کمک نماید تا انتخاب بهتری داشته باشید. با ما همراه باشید.

قفسه بندی فروشگاهی چیست؟

در ابتدا برای درک بهتر مفهوم قفسه بندی فروشگاهی لازم است با مفهوم قفسه و قفسه بندی آشنا شوید. قفسه، سازه ای از جنس چوب، فلز و … با فضایی طبقاتی و  تفکیک شده است. از قفسه برای چینش و نگهداری انواع اقلام و کالا استفاده می گردد. قفسه می تواند به صورت یک یا چند طبقه طراحی و ساخته شود.

قفسه بندی نیز به معنای قرار دادن یک یا چند قفسه در کنارهم به منظور قابل چینش کردن فضا می باشد. با توجه به مفاهیم گفته شده، سیستم قفسه بندی فروشگاهی یعنی تجهیز فضای فروشگاه به یک یا چند قفسه به جهت آن که فضایی مناسب و تفکیک شده برای چیدمان و نگهداری اقلام فراهم شود.

مزایای قفسه بندی فروشگاه

مزایا

قفسه علاوه بر این که فضای فروشگاه را تفکیک و قابل چیدمان می نماید مزایای دیگری نیز دارد. در ادامه برخی از مهم ترین مزایای حاصل از این کار را بیان خواهیم داشت.

استفاده بهینه از فضای فروشگاه

قفسه بندی فضای فروشگاه را تفکیک می نماید. لذا می توان به بهینه ترین شکل ممکن از فضای در دسترس فروشگاه برای چیدمان محصولات استفاده نمود. این ویژگی در واقع اولین مزیت قفسه بندی فروشگاهی می باشد که در زمان اجرای آن قابل دیدن می باشد.

ایجاد نظم

سیستم قفسه بندی با ایجاد فضای تفکیک شده و قابل چینش، موجب ایجاد نظم می گردد. علاوه بر این  این امکان را فراهم می آورد تا بتوان اقلام را به صورت مجزا و مرتب چیدمان نمود. همچنین قفسه بندی فروشگاه امکان دسته بندی و طبقه بندی محصولات را فراهم می سازد. لذا آنچه حاصل می شود نظم در محیط است.

تسهیل دسترسی به اقلام

چیدمان اقلام درون قفسه بندی و نظمی که از این چیدمان طبقه بندی شده ایجاد می شود باعث تسهیل دسترسی افراد اعم از کارکنان و مشتریان به اقلام فروشگاه می شود.

افزایش ایمنی و جلوگیری از حوادث

چیدمان درست و بهینه اقلام در درون قفسه فروشگاه از ریزش و سقوط اقلام و بروز حوادث ناشی از آن تا حد زیادی جلوگیری می نماید.

ایجاد جلوه زیبا

زمانی که اقلام در یک فروشگاه به صورت طبقه بندی شده بر اساس نوع، رنگ، اندازه و … به صورت منظم چیدمان شوند جلوه خوبی را ایجاد می نمایند. علاوه بر این قفسه بندی فروشگاه امکان اجرای سیستم نور پردازی را نیز به بهترین شکل ممکن فراهم می آورد. این کار موجب بخشیدن جلوه زیبا به فضای فروشگاه و جذابیت آن برای مشتریان نیز می شود.

مواردی که بیان نمودیم برخی از مهم ترین مزیت هایی بود که سیستم قفسه بندی فروشگاهی ایجاد می نماید. شما نیز یک مزیت دیگر آن را با ما به اشتراک بگذارید.

انواع قفسه بندی فروشگاهی

قفسه بندی فروشگاهی فقط یک سیستم به شکل مشخص و واحد نیست بلکه انواع مختلفی دارد. امروزه قفسه بندی بر اساس نیاز فروشگاه ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود. از جمله پرکاربردترین و رایج ترین انواع قفسه برای فروشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

قفسه یک طرفه دیواری

قفسه بندی یک طرفه دیواری نیز نوعی دیگر از قفسه بندی فروشگاهی می باشد. این قفسه برای قرار گیری در کنار دیوارها طراحی شده است. این قفسه خود ایستا نبوده و برای ایستادن و تعادل داشتن نیاز به اتصال به دیوار دارد. این قفسه در فروشگاه های مختلف کاربرد دارد. اما به دلیل آن که این قفسه به دیوار اتصال داشته و استحکام خوبی دارد می توانید در فروشگاه هایی همچون سوپرمارکت ها، فروشگاه های لوازم صنعتی و ساختمانی که اجناس نسبتا سنگینی دارند استفاده نمایید.

قفسه گرد طرح کیک

این قفسه بندی به طور ویژه برای قرار گیری در فضاهای میانی طراحی گردیده است. این قفسه به این دلیل که به صورت دایره شکل و چند طبقه می باشد به طرح کیک شناخته می شود. زمانی که در برخی قسمت های فروشگاه امکان پیاده سازی قفسه بندی سراسری نیست می توان از مدل گرد استفاده نمود. یا چنانچه نیاز دارید برخی اقلام را به طور ویژه تر به نمایش بگذارید می توانید از آن استفاده نمایید.

انواع قفسه بندی فروشگاهی

 

قفسه خود ایستا

این نوع قفسه بندی همانطور که از نامش پیداست خود ایستا بوده و نیاز به پیچ و مهره شدن جهت اتصال به دیوار و زمین ندارد. قفسه بندی خود ایستا به طور کلی در دو نوع طراحی و اجرا می شود.

قفسه خود ایستا یک طرفه

این قفسه بندی برای قرار گیری در کنار دیوار ها طراحی و اجرا می شود. از قفسه خود ایستا یک طرفه می توان در فروشگاه های مختلف همچون سوپر مارکت ها، داروخانه ها و هر فروشگاهی استفاده نمود.

قفسه خود ایستا دو طرفه

این نوع از قفسه بندی مناسب استفاده در فضاهای میانی فروشگاه ها می باشد. از این نوع قفسه بیشتر در فروشگاه های با اندازه متوسط تا بزرگ استفاده می شود. به این علت که بتوان از فضاهای خالی میانی فروشگاه حداکثر استفاده را نمود.

نکته حائز اهمیت در قفسه بندی خود ایستا چیدمان اصولی جهت حفظ تعادل قفسه می باشد. برای این منظور لازم است اجناس را بر اساس وزن آنها بر روی طبقات قفسه چیدمان نمایید. به این معنا که اجناس با وزن سنگین را در طبقات پایینی قرار داده و اجناس با وزن سبک تر را در طبقات بالاتر قرار دهیم. رعایت این اصل برای حفظ تعادل قفسه مهم است.

استندها

علاوه بر قفسه بندی، از استندها نیز در فروشگاه ها استفاده می شود. استندها نیز همچون قفسه بندی به استفاده حداکثری از فضا، ایجاد نظم و … در فروشگاه کمک می نمایند. استندها بسیار متنوع هستند و برای هر محصولی می توان از استند مخصوص خود استفاده نمود. اما به طور کلی استندها در دو دسته رومیزی و ایستاده طبقه بندی می شوند. برخی از پرکاربردترین انواع استندها عبارتند از:

  • استند روزنامه و مجله
  • استند کتاب
  • استند نان
  • استند ابزار
  • استند چیپس و پفک

جمع بندی

در این مقاله ابتدا شما را با مفاهیم قفسه و قفسه بندی آشنا نمودیم. در ادامه نیز به چرایی لزوم استفاده از قفسه بندی برای فروشگاه ها و مزیت های استفاده از آن پرداختیم. از جمله مزایای آن به استفاده بهینه از فضا، ایجاد نظم، تسهیل دسترسی به اقلام، افزایش ایمنی و جلوگیری از حوادث و جلوه زیبا، اشاره نمودیم.

سپس به معرفی انواع قفسه فروشگاهی همچون قفسه های خود ایستای یک طرفه و دو طرفه، قفسه یک طرفه دیواری و استندها، پرداختیم. هر فروشگاهی باید متناسب با نوع محصولات خود از انواع قفسه و استندهایی که در این مقاله معرفی نمودیم استفاده نماید. به طور مثال یک مغازه آجیل فروشی که مقیاس آن نسبتا بزرگ است می تواند از قفسه یک طرفه خود ایستا برای کناره های فروشگاه استفاده نماید. از قفسه خود ایستا دو طرفه برای فضای میانی فروشگاه و از قفسه طرح کیک می تواند برای به نمایش گذاشتن اقلام جذاب و یا جدید خود یا پر کردن فضاهایی که امکان قفسه بندی نبوده است، استفاده نماید. همچنین می تواند برای قسمت ورودی از استند آجیل برای برخی از اقلام خود استفاده نماید.

در پایان سعی ما بر این بود تا شما را با قفسه بندی فروشگاهی و انواع آن آشنا سازیم تا بتوانید قفسه مناسبی برای فروشگاه خود انتخاب نمایید. چنانچه در انتخاب قفسه برای فروشگاه خود دچار ابهام هستید می توانید از کارشناسان ما در مجموعه متال شلف راهنمایی بگیرید. از اینکه ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمودید سپاسگزاریم.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

2 × پنج =

مقالات مفید

قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی مجسمه فروشی مجسمه فروشی ها از جمله فروشگاه هایی هستند که به قفسه بندی نیاز دارند. همانطور که می دانید قفسه بندی یکی از تجهیزات بسیار مهم در…
قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست