قفسه بندی دارو و نکات مهم آن

قفسه بندی دارو و نکات مهم آن

قفسه بندی دارو و نکات مهم آن

قفسه بندی باعث می شود اقلام و محصولات به طور منظمی در محیط سازماندهی شوند. همچنین قفسه بندی باعث سهولت دسترسی به اقلام نیز می شود. داروخانه ها و اماکن نگهداری و عرضه دارو نیز جهت چیدمان اقلام خود از انواع قفسه بندی استفاده می نمایند. همان طور که می دانید دارو با سلامت افراد در ارتباط است. به همین دلیل قفسه بندی دارو بسیار حائز اهمیت بوده و مستلزم رعایت نکاتی جهت ارتقای کیفیت شرایط محیطی برای نگهداری آن می باشد.

در ادامه مقاله نکاتی در مورد قفسه بندی دارو از قبیل جنس قفسه، شرایط مناسب جهت نگهداری و … را بررسی خواهیم کرد.

 

جنس قفسه های دارو

یکی از مهم ترین نکات در مورد قفسه بندی دارو، انتخاب جنس آن می باشد. امروزه قفسه ها با متریال های مختلفی همچون فلز، چوب، شیشه و … عرضه و تولید می شوند. هر کدام از انواع قفسه ها با توجه به نوع متریال به کار رفته در آن برای کاربرد و هدف خاصی تولید می شود. به طور مثال قفسه های فلزی استحکام بالایی دارند و به همین دلیل برای نگهداری و چیدمان اقلام در حجم زیاد و سنگین مناسب می باشند. قفسه های چوبی مناسب اقلام با وزن سبک تر می باشد و  جلوه زیبایی به محیط می دهد.

انتخاب جنس قفسه های دارو به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال جنس قفسه های دارو در فروشگاه ها و اماکنی که دارو عرضه می شود و محل مراجعه مستقیم مشتریان است، می تواند از چوب یا ام دی اف باشد. به این دلیل که حجم اقلام کم و سبک بوده و همچنین قفسه چوبی جلوه زیباتری به فضا می بخشد.

اما جنس قفسه های دارو در انبارهای نگهداری دارو بهتر است فلزی باشد. به این دلیل که قفسه های فلزی استحکام خوبی دارند و قابل شستشو نیز می باشند. قابل شستشو بودن یکی از مهم ترین دلایلی است که از قفسه هایی با جنس فلزی در انبار نگهداری دارو ها استفاده می شود. چرا که قفسه های دارو باید به صورت مرتب و دوره ای شستشو داده شوند و با مواد ضد عفونی، عاری از هرگونه آلودگی شوند.

استحکام نیز همان طور که گفته شد، نکته مهم دیگری است که در قفسه بندی انبار دارو باید به آن توجه داشت. قفسه های فلزی که در انبار مواد دارویی کاربرد دارند باید از ضخامت بالایی برخوردار باشند. برای جلوگیری از ریزش محتویات قفسه های فلزی مهاربندهای افقی و ضربدری استفاده می گردد. متریال بی کیفیت در بدنه قفسه ها به مرور به دلیل تماس با مواد خورنده استقامت خود را از دست می دهد. بنابراین سازه قفسه در برابر ضربه نمی تواند مقاومت مطلوبی داشته باشد. به همین دلیل لازم است در انبارهای نگهداری دارو از قفسه های ثابت و فلزی استفاده شود.

جنس قفسه های دارو

شرایط مناسب جهت نگهداری دارو ها

داروها باید در شرایطی که برای هر دارو تعیین و روی بسته بندی درج می شود، نگهداری شوند. درصورت رعایت استانداردهای نگهداری دارو می توان مطمئن بود که شرایط نگهداری آن ها مناسب بوده و از کیفیت مطلوبی برخوردارند.

از استانداردهای مهم در قفسه بندی دارو،  تهویه مناسب می باشد. تا از فساد این مواد جلوگیری شود. در بخش های مختلف سالن های انبار باید سیستم های تهویه تعبیه شوند. مانند پنکه های سقفی و دستگاه های تهویه با فشار با توجه به ارزان بودن و نظر به اینکه گردش هوای مناسبی را در محل های نگهداری ایجاد می کنند. ضمن اینکه رطوبت اضافه کاهش یافته و با جریان داشتن هوا در بین قفسات دارو، محیط پاکسازی می شود.

بسیاری از مواد دارویی نباید در مقابل تابش نور مستقیم خورشید قرار گیرند. این امر می تواند موجب فساد آن ها گردد. لذا باید برای قفسه بندی دارو محیطی تاریک را در نظر گرفت. برای پنجره ها نیز از پرده های ضخیم استفاده کرد. بنابراین از آنجایی که حرارت، نور و رطوبت بر مواد موثره داروها اثر می گذارند بهتر است داروها را در قفسه هایی خنک و در محافظت از نور و رطوبت قرار داد.

انتخاب قفسه بندی متناسب با نوع دارو

هزینه ی قفسه بندی دارو ها

نکته دیگری که در قفسه بندی دارو باید مد نظر قرار داد، هزینه آن می باشد. به این دلیل که بودجه در دسترس و هزینه ای که برای خرید تجهیزات مورد نیاز جهت قفسه بندی و نگهداری داروها مد نظر قرارگرفته ، نقش مهمی در انتخاب نوع قفسه دارد. قفسه های چوب و ام دی اف اغلب هزینه ی بالاتری نسبت به قفسه فلزی دارند. بنابراین اگر زیبایی و طراحی قفسات از دید شما در درجه ی دوم اهمیت نسبت به هزینه ی صرف شده قرار دارد، قفسه های فلزی گزینه ی مناسبی خواهند بود.

علاوه بر موارد فوق، به موارد دیگری نیز در قفسه بندی دارو باید توجه داشت که عبارتند از :

  • قفسه ها به گونه ای قرارداده شوند که اپراتور به راحتی بین قفسه ها تردد نماید.
  • دسترسی به تمامی طبقات و بخش های قفسه ها به راحتی امکان پذیر باشد.
  • امکان نورپردازی قفسه ها فراهم باشد.
  • قفسه دارای طول و عرض مناسب با قابلیت تفکیک مناسب باشد.

 

در این مقاله برخی از نکات مهم  که در قفسه بندی دارو باید به آن توجه داشت را بیان نمودیم. به نظر شما چه نکات دیگری ممکن است در قفسه بندی دارو حائز اهمیت باشد؟ می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با انتخاب قفسه مناسب دارو با ما به اشتراک بگذارید.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

20 − 11 =

مقالات مفید

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست