رنگ قفسه فروشگاهی و تاثیر آن بر فروش بیشتر

رنگ قفسه فروشگاهی و تاثیر آن بر فروش بیشتر

رنگ قفسه فروشگاهی و تاثیر آن بر فروش بیشتر

رنگ ها با احساسات انسان ها در ارتباط هستند و بر رفتار آنان تاثیر می گذارند. هر فردی بعد از دیدن هر رنگی پیام هایی دریافت می کند و احساسات مختلفی را تجربه می کند. به طور مثال احساس اعتماد، طراوت، ترس و . . . به همین دلیل رنگ ها یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده در هر فضایی می باشند. اهمیت رنگ ها به خصوص در فروشگاه ها بیشتر است. به این دلیل که نحوه کاربرد رنگ ها در فضای فروشگاه  (همچون رنگ قفسه های فروشگاه ، دیوارها و … ) می تواند نقش تعیین کننده ای، در رفتار مراجعه کننده و مشتری داشته باشد. رنگ‌ها راه ارتباط بصری با خریداران و انتقال مفاهیم به آن ها به شمار می روند. بنابراین با کاربرد مجموعه ای از رنگ های مناسب می توان به این ارتباط بهبود بخشید.

باید توجه داشت که هر رنگ در هر مکان و متناسب با نوع کسب و کار بیانگر مفهوم متفاوتی است. درک این مفاهیم به شما کمک می کند تا بهترین رنگ ها را برای فروشگاه خود انتخاب کنید. برای درک و شناخت مفاهیم رنگ ها باید با روانشناسی رنگ ها آشنا باشید. روانشناسی رنگ ها ، شاخه ای از علم روانشناسی است که به ویژگی ها، ماهیت و مفاهیم رنگ ها و تاثیر آن بر افراد پرداخته است.

در این مقاله راهنمایی های لازم جهت انتخاب رنگ مناسب قفسه فروشگاه را به شما ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

انتخاب رنگ بندی مناسب برای فروشگاه

رنگ ها قدرت زیادی دارند. آنها می توانند مشتریان را جذب نموده و ترغیب به خرید نمایند. به همین دلیل شناخت رنگ ها و احساساتی که القا می کنند هنگام انتخاب رنگ برای فروشگاه اهمیت دارد. به طور مثال رنگ های گرم همچون زرد، نارنجی و قرمز احساس هیجان را القا می کنند. در مقابل برخی از رنگ‌های سرد احساس آرامش و سکون را به همراه دارند.علاوه بر شناخت رنگ ها باید بتوانیم به درستی از آنها استفاده نماییم. به طور مثال کاربرد مناسب رنگ های سرد به علت اینکه احساس آرامش را القا می کنند. موجب می شود تا مشتریان با آسودگی خاطر تصمیم گیری نموده و زمان بیشتری را صرف خرید خود نمایند. در مقابل کاربرد نامناسب رنگ‌های گرم مانند نارنجی و قرمز به دلیل قدرت هیجان بالای آنها می‌تواند موجب احساس بی‌حوصلگی و عدم راحتی ، درنهایت ترک سریع تر فروشگاه شود.

ضمن انتخاب طیف رنگی مناسب، انسجام و یکپارچکی بین رنگ ها نیز باید در فضای اصلی فروشگاه، قفسه ها و نقاط دیگر محیط در نظر گرفته شود. هر رنگ می‌تواند ویژگی‌های مثبتی را در افراد القا کند. اما استفاده نامناسب از آن نیز نتایج منفی به دنبال خواهد داشت. بنابراین تعادل در استفاده از هر رنگ در قفسه بندی و طراحی فروشگاه حائز اهمیت است.

در ادامه ویژگی ها و مفاهیم برخی از رنگ ها را بر اساس روانشناسی رنگ ها به تفکیک بیان می داریم.

ویژگی ها و مفاهیم رنگ‌های مختلف

رنگ زرد

بنابر تحقیقات انجام شده توسط متخصصان مربوطه، رنگ زرد سبب ایجاد احساس شادی و افزایش روحیه، و در نتیجه افزایش اشتها می گردد. رنگ زرد قدرت بصری بالایی دارد و به خوبی جلب توجه می کند. بنابراین می تواند اولین رنگی باشد که در میدان دید چشم قرار می گیرد. هم چنین سبب انتقال انرژی به بیننده می گردد. رنگ زرد با قدرت تحریک ذهن، القاکننده ی هیجان و شادی به افراد و جذب آن ها به سوی فضای مورد نظر می باشد. لذا می‌تواند گزینه ی مناسبی جهت طراحی بخش ورودی فروشگاه و هدایت رهگذران به داخل فروشگاه و بازدید اجناس باشد.

توجه داشته باشید در کاربرد رنگ زرد باید تعادل رعایت شود. اگر این رنگ به میزان زیاد و بیش از حد استفاده گردد، اثر معکوس روی مشتریان خواهد داشت.

رنگ سبز

رنگ سبز، رنگی است که در طبیعت زیاد مشاهده می کنید. این رنگ یادآور سلامتی و تازگی و طبیعت می باشد. به همین علت برای ذهن انسان جاذبه دارد و می تواند احساس خرید با هدف سلامتی را در فرد القا کند. به کار بردن طیف رنگی سبز روشن در قفسه بندی بخش‌های خاصی از فروشگاه جنبه ی مثبت و اثربخشی دارد. همانطور که ذکر شد سبز به عنوان رنگی از طبیعت، سرشار از حس تازگی و آرامش می باشد و در جهت جذب مشتری اهمیت ویژه ای دارد. از نمونه های کاربرد رنگ سبز قفسه بندی های فروشگاه های محصولات طبیعی، گلخانه ها و . . . می‌باشند.

رنگ سیاه

رنگ سیاه از آن دسته رنگ هایی است که در اغلب محیط ها استفاده می شود. ممکن است کاربرد گسترده ی رنگ سیاه در طراحی دکوراسیون رستوران­ ها، کافی شاپ­ ها و طلا فروشی ­ها توجه شما را نیز به عنوان یک بیننده جلب کرده باشد. این رنگ بیانگر کارایی، اثر بخشی، کمال، جذابیت، فریبندگی، اقتدار و توانایی می باشد. علاوه بر این استفاده از رنگ سیاه جهت رنگ‌ آمیزی سقف محیط هایی با ارتفاع زیاد و فضای محدود نیز مرسوم است. این امر موجب می شود تا سقف نزدیک‌ تر به کف زمین به نظر برسد.در نتیجه تعادل در محیط اجرا شود.

امروزه در قفسه بندی و دکوراسیون فروشگاه های سطح جهان توجه ویژه ای به رنگ سیاه می شود. زیرا این رنگ به راحتی با تمامی رنگ ها قابل ترکیب و تطبیق بوده و متناسب با سلیقه های افراد و اقشار متفاوت می باشد.

رنگ سفید

یکی از پرکاربردترین رنگ ها که قابلیت ترکیب خوبی با سایر رنگ ها دارد، رنگ سفید است. استفاده از ترکیب رنگ سفید با سایر رنگ ها در قفسه بندی و دکوراسیون فروشگاه شما می تواند جلوه ی شیک و جذابی به محیط دهد. زیرا در دسته ی رنگ های خنثی قرار گرفته و رنگ های دیگر را به خوبی بازتاب می دهد. رنگ آمیزی دیوارهای فروشگاه به رنگ سفید، موجب دید بهتر اجناس چیده شده در قفسه ها می شود. همچنین نقش قابل توجهی در بزرگ تر نشان دادن فضای در دسترس دارد.

از فواید دیگر کاربرد رنگ سفید، انعکاس نور و جلوگیری از گرم شدن محیط می باشد. به علاوه، این رنگ ملایم چشم را خسته نمی کند. لذا استفاده حداقلی از آن نیز در فضای فروشگاه اهمیت بسیاری دارد.

رنگ قرمز

به دلیل جذابیت و گیرایی رنگ قرمز، کاربرد آن به طور گسترده در قفسه بندی‌ هایپرمارکت‌‌ها، سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به چشم می خورد. همچنین شاهد استفاده آن در بخش های فروش ویژه در فروشگاه‌ ها می باشیم. رنگ قرمز به لحاظ روانی جایگاه ویژه ای دارد. این رنگ به علت ایجاد هیجان موجب می شود تا اشیا شفاف­ تر به نظر برسند. این امر موجب جلب توجه خریداران می شود. به علاوه به فضای تاریک، روشنایی و به فضای سرد، گرما می­ بخشد.

در کنار جذابیت این رنگ باید به رعایت تعادل در کاربرد آن نیز توجه داشت. درغیر این صورت موجب ایجاد تشویش، اضطراب، هشدار و احساس خطر در مراجعه کنندگان می گردد. در نتیجه افراد اقدام به خروج از فروشگاه می کنند.

رنگ نارنجی

همانطور که می دانید رنگ نارنجی از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز به وجود می آید. نارنجی از جمله رنگ‌های گرم، تند، سرشار از انرژی و تحرک می باشد. که به علت اثر خود بر تحریک اشتهای افراد و درنتیجه ترغیب به خرید بیشتر، در بخش قفسه بندی محصولات غذایی و خوراکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین قفسه بندی مناسب محصولات با این رنگ به علت تحریک اشتها اهمیت زیادی در جلب توجه افراد دارد. به علاوه طبق تحقیقات انجام شده رنگ های گرم مانند نارنجی حس استقبال و اطمینانی توأم با خوشحالی و نشاط را در مراجعه کنندگان القا می کنند.

رنگ آبی

از جمله رنگ های رایج دیگر در قفسه بندی و دکوراسیون فروشگاه می توان رنگ آبی را نام برد. آبی نشان دهنده آرامش، اعتماد، صداقت، التیام و صلح جویی است. این رنگ نماد رفع استرس، تنش و خستگی است. هم چنین این رنگ به تولید مواد شیمیایی آرامش بخش در بدن می انجامد. علت کاربرد این رنگ در طراحی یونیفرم آبی نیروهای فروش در فروشگاه، انتقال حس صداقت کارکنان به مشتریان می باشد.

این رنگ اغلب جهت طراحی فضای داخلی و قفسه­ های فروشگاه ­، رنگ آمیزی سقف و ستون­ ها استفاده می­ گردد. توجه داشته باشید این رنگ برای رستوران ها، مطبخ ها و غذاخوری ها توصیه نمی شود. زیرا موجب بی اشتهایی می گردد و به ندرت به صورت طبیعی در خوراکی‌ها وجود دارد.

همانطور که در این مقاله اشاره داشتیم، رنگ ها بیانگر پیام ها و احساسات گوناگونی هستند. ما سعی نمودیم شما را برخی از آن ها آشنا نماییم تا بتوانید رنگ مناسبی را برای فروشگاه خود انتخاب نمایید. شما می توانید با توجه به نوع محصولات و حوزه فعالیت فروشگاهتان، انتخاب کنید که به دنبال ایجاد چه حس و پیامی به مشتریانتان هستید. سپس رنگی مناسب، که این حس و پیام را انتقال دهد را برای فروشگاه و قفسه های آن در نظر بگیرید. به طور مثال اگر فروشگاه مرتبط با مواد خوراکی دارید می توانید از رنگ های قرمز و نارنجی استفاده نمایید. یا اگر در حوزه محصولات طبیعی و گیاهان فعالیت دارید می توانید از رنگ سبز و یا ترکیب آن با سایر رنگ ها استفاده نمایید.

در پایان امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و به شما در انتخاب رنگ مناسب برای قفسه های فروشگاهتان کمک نماید. چرا که استفاده از ترکیب رنگی مناسب باعث ایجاد حس خوب در مشتریان می شود. زمانی که مشتریان حس خوبی داشته باشند ترغیب به خرید می شوند و در نتیجه فروش شما افزایش می یابد. پس به عنوان مدیر کسب و کار به این موضوع توجه داشته باشید. اگر در انتخاب رنگ مناسب برای قفسه های فروشگاه تان دچار ابهام هستید، کارشناسان ما در مجموعه متال شلف راهنمای شما خواهند بود.

Tags: , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هفت + سیزده =

مقالات مفید

انواع قفسه بندی انبار را بشناسید

انواع قفسه بندی انبار را بشناسید قفسه بندی یکی از مهم ترین تجهیزات هر انبار می باشد. زیرا قفسه بندی فضای انبار را به بخش های مجزا تقسیم نموده و…
انواع قفسه بندی انبار را بشناسید

قفسه بندی فروشگاه پلاسکو

قفسه بندی فروشگاه پلاسکو یکی از تجهیزاتی که هر فروشگاهی به آن نیاز دارد سیستم قفسه بندی می باشد. فروشگاه پلاسکو نیز از جمله فروشگاه هایی است که به قفسه…
قفسه بندی فروشگاه پلاسکو

قفسه بندی عطاری و لزوم استفاده از آن

قفسه بندی عطاری و لزوم استفاده از آن سیستم های قفسه بندی کمک زیادی به اغلب کسب و کارها برای افزایش کارآیی و بهره وری کرده اند. عطاری ها نیز…
فهرست