دلایل خرابی قفسه ها و فروریختن آنها به همراه راه های جلوگیری

دلایل خرابی و فرو ریختن قفسه ها و راه های جلوگیری از آن

دلایل خرابی قفسه ها و فروریختن آنها به همراه راه های جلوگیری

حادثه اتفاقی است پیش بینی نشده که حین انجام وظیفه اتفاق می افتد. ضمن اینکه ضایعات مادی و انسانی فراوانی را در پی دارد. درمورد سیستم های قفسه بندی انبار و سایر اماکن نیز به علت نگهداری و طبقه بندی کالاها در ارتفاع و یا کاربرد پالت های سنگین در قفسه بندی چند طبقه امکان فرو ریختن این سیستم و رخداد حوادث غیر منتظره وجود دارد.

همانطور که می دانیم اجزای یک سیستم قفسه بندی با یکدیگر مرتبط اند. بنابراین سقوط یک جزء ممکن است منجر به فرو ریختن سلسه وار سایر اجزاء شود. این شرایط می تواند سبب آسیب رسیدن به کارکنان و افرادی که بین قفسات مشغول به کارند شود. بدیهی است که باید برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی راهکارهایی اندیشید.

در این مقاله سعی داریم دلایل خرابی و فرو ریختن قفسه ها و راه های جلوگیری از آن را بررسی نماییم. تا بتوانیم نقش موثری در کنترل هزینه های از بین رفتن تجهیزات، توقف خط تولید ،از دست دادن مشتری به همراه ریسک آسیب دیدگی و تلفات نیروی انسانی داشته باشیم.

دلایل فرو ریختن قفسه ها

خرابی و فرو ریزش قفسه ها می تواند ناشی از علل متعددی باشد. از اصلی ترین دلایل موجود در این زمینه می توان موارد ذیل را برشمرد:

1. بارگذاری قفسه ها بیش از ظرفیت مجاز

یکی از اصول اساسی حین خرید و سفارش طراحی سیستم قفسه بندی مورد نیاز، توجه به قدرت تحمل بار آن است. هر نوع سیستم قفسه بندی قدرت تحمل بار معینی دارد. این قدرت تحمل بار به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی همچون: جنس سازه، ابعاد و تعداد طبقات.

معمولا در انبارها و سایر اماکن آستانه ی تحمل بار جهت اطلاع کارکنان، در قالب تابلوی راهنما بر روی قفسه نصب می گردد. تا ضمن چینش و طبقه بندی  اقلام به ظرفیت مجاز سیستم توجه شود. درصورت چینش کالاها بیش از حد استاندارد روی قفسه ها و عدم توزیع یکنواخت آن ها روی هر طبقه امکان فروریختن قفسه ها تسهیل می گردد.

همچنین استفاده از لوازم فرعی مانند زیرپالتی، می تواند تحمل بازوها را نسبت به استقرار مستقیم پالت ها، تغییر دهد. استفاده از پالت های آسیب دیده نیز علاوه بر خطرناک بودن می تواند ظرفیت بارگذاری را تحت تاثیر قرار دهد. درصورت تغییر فاصله بازوها نیز توزیع بار بر روی ستون ها و همچنین، میزان بارگذاری کل تحت تاثیر قرار می گیرد.

2. برخورد لیفتراک با قفسه ها

ضربه زدن لیفتراک به سیستم قفسه بندی از عوامل افزایش ریسک بروز حادثه است. ضربه های متوالی لیفتراک پس از گذشت بازه ای از زمان نیز استحکام قفسه ها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین برای کاهش ریسک بروز حادثه ناشی از برخورد لیفتراک به قفسه اقدامات زیر می تواند موثر باشد:

  • اولویت ایمنی بر بهره برداری حداکثری فضا
  • اختصاص راهرو با عرض استاندارد ضمن توجه به تردد همزمان دو لیفتراک در یک راهرو،
  • سنجش سطح مهارت رانندگان لیفتراک و لزوم رعایت سرعت مجاز حین حرکت بین قفسات،
  • کاربرد تجهیزات ایمنی جهت حفاظت از قفسه بندی مانند محافظ ستون و محافظ قاب،
  • توجه به بیرون زدگی تصادفی پالت از قفسه

3. چیدمان غیر استاندارد کالاها

از موارد تاثیرگذار بر ایمنی سیستم قفسه بندی ،حفظ تعادل در تمام بخش های قفسه ها می باشد. افرادی که مسئول چیدمان، جایگذاری و برداشت کالا ها می باشند باید باید آموزش های لازم را فراگرفته باشند. سیستم قفسه بندی ممکن است حین بارگذاری و برداشت بار توسط ماشین های لیفتراک تحت ضربه و نیروی نامتعارف قرار گیرد. فضای خالی و فاصله بین اقلام موجود در قفسه ها باید به گونه ای متعارف تعیین گردد. تا در لحظه چیدمان و برداشت به قفسه و سایر بسته های موجود به وسیله لیفتراک ضربه ای وارد نشود.

از دیگر راه های جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها چیدمان صحیح و اصولی کالا ها می باشد. جهت تضمین ایمنی قفسه ها باید تعادل در تمام بخش های آن برقرار گردد. زیرا تجمع کالاهای سنگین در یک سمت از قفسه سبب به هم خوردن تعادل سازه خواهد شد. از طرفی ایجاد اختلال در تعادل موجب از هم پاشیدگی کلیه قفسه ها در نتیجه وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیر می گردد.

به نظر شما چه موارد دیگری باید حین چیدمان و برداشت اقلام در قفسه ها درنظر گرفته شود تا ضمن رعایت استاندارد های موجود، از حوادث احتمالی جلوگیری به عمل آید؟

4. نصب نادرست سیستم قفسه بندی

از دیگر راه های جلوگیری از فرو ریختن قفسه ها، نصب اصولی و صحیح است. این امر توسط افرادی که در این زمینه متخصص و حرفه ای می باشند، انجام می شود. در صورت نادیده گرفتن متعادل سازی سازه و نصب اشتباه، امکان فروپاشی قفسه ها افزایش می یابد. اغلب قفسه های فلزی که در گروه قفسه بندی سنگین قرار دارند، ثابت می باشند. پایه های سازه به کمک اتصالات بسیار مقاوم به زمین متصل می شوند. این پایه ها تعادل در بخش های مختلف قفسه ها را حفظ می کنند. پیچ کردن قفسه به زمین از طریق ثابت نگه داشتن فاصله میان ستون ها نقش مهمی در حفظ پایداری سیستم ایفا می کند.

5. عدم نظارت و بازرسی دقیق سیستم قفسه بندی

لزوم بازدید دوره ای سلامت سیستم های قفسه بندی امری غیرقابل چشم پوشی است. حین بازرسی قفسه ها به سهولت متوجه موارد آسیب دیدگی، خم شدگی، فرو رفتگی و یا خراشیدگی در اجزای سیستم خواهید شد. بنابراین با ترمیم و تعویض اجزای آسیب دیده می توان از فروپاشی قفسه ها جلوگیری کرد. همچنین عمر مفید آن ها را افزایش داد.

همانطور که بیان کردیم پس نصب و اجرای سیستم های متفاوت قفسه بندی ، امکان خرابی و فروریزش آن ها وجود دارد. بنابراین می توان از همان ابتدای پروژه با برنامه ریزی اصولی و رعایت استانداردهای لازم ،این حوادث را به حداقل کاهش داد. کارشناسان و متخصصان مجموعه ی متال شلف نیز می توانند راهنمای مسیر شما را در این مسیر باشند. کافی است از طریق مراجعه به صفحه ی تماس با ما وبسایت و برقراری ارتباط با کارشناسان، از مشاوره رایگان در زمینه انواع سیستم های قفسه بندی بهره مند شوید. ( دلایل خرابی قفسه ها و فروریختن آنها به همراه راه های جلوگیری )

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

6 − 5 =

مقالات مفید

قفسه بندی دارو و نکات مهم آن

قفسه بندی دارو و نکات مهم آن قفسه بندی باعث می شود اقلام و محصولات به طور منظمی در محیط سازماندهی شوند. همچنین قفسه بندی باعث سهولت دسترسی به اقلام…
قفسه بندی دارو و نکات مهم آن

قفسه بندی فروشگاه قنادی و طراحی آن

قفسه بندی فروشگاه قنادی و طراحی آن باید چگونه باشد؟ قنادی ها و شیرینی فروشی ها نیز نوعی از فروشگاه ها هستند. قنادی ها و شیرینی فروشی ها تنوع محصول…
طراحی قفسه بندی فروشگاه قنادی

قفسه پنلی چیست و چه جنسی دارد؟

قفسه پنلی چیست و چه جنسی دارد؟ قفسه پنلی یکی از انواع قفسه های فروشگاهی پرکاربرد است. این نوع قفسه بندی از نوع قفسه های ساده محسوب می شود. و…
قفسه پنلی چیست

قفسه فروشگاههای خرده فروشی + نکات تکمیلی

قفسه فروشگاههای خرده فروشی در فروشگاههای خرده فروشی قفسه اهمیت بسیار زیادی دارد. به دلیل این که یک قفسه بندی مناسب می تواند تاثیر زیادی در طراحی و چیدمان فروشگاه…
قفسه بندی فروشگاه های خرده فروشی

قفسه بندی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

قفسه بندی فروشگاه لوازم یدکی خودرو اغلب فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نمایند. به دلیل اینکه می توانند کالا ها و اقلام را به بهترین شکل چیدمان نموده…
قفسه بندی فروشگاه لوازم یدکی خودرو
فهرست