جنس سیستم قفسه بندی و آشنایی با انواع مواد مورد استفاده در ساخت آن

جنس سیستم قفسه بندی و آشنایی با انواع مواد مورد استفاده در ساخت آن

جنس سیستم قفسه بندی و آشنایی با انواع مواد مورد استفاده در ساخت آن

جنس سیستم قفسه بندی موضوع بسیار مهمی است که در هنگام انتخاب آن برای فروشگاه یا انبارها و غیره باید به آن توجه نمایید. جنس سیستم قفسه بندی بر استحکام قفسه، ظاهر آن، هزینه آن و غیره تاثیر قابل توجهی دارد. که در مقاله امروز به ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت.

چنانچه در حال انتخاب قفسه برای فروشگاه و انبار خود هستید مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می شود. با ما همراه باشید.

دلیل اهمیت جنس سیستم قفسه بندی

جنس سیستم قفسه بندی موضوعی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. به این دلیل که جنس قفسه یکی از عوامل مهمی است که بر فاکتورهای مختلفی در سیستم قفسه بندی تاثیر می گذارد. در ادامه شما را با برخی از مهمترین ابعادی که جنس قفسه بر آنها تاثیر می گذارد آشنا خواهیم ساخت.

استحکام و پایداری قفسه در برابر وزن اقلام

یکی از دلایلی که فروشگاه ها و انبارها و غیره  از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند این است که قفسه استحکام خوبی داشته باشد. یعنی بتواند وزن اقلام را به خوبی تحمل نموده تا محیطی مناسب و ایمن برای چیدمان اقلام فراهم شود. بنابراین اگر جنس قفسه از استحکام کافی نسبت به اقلام برخوردار نباشد نمی تواند سازه مناسبی برای چیدمان اقلام باشد.

استحکام قفسه در برابر شرایط محیطی

جنس قفسه بندی باید به گونه ای باشد که بیشترین سازگاری را با شرایط محیطی فروشگاه و انبار داشته باشد. به طور مثال انتخاب یک قفسه از جنس چوب در محیط های مرطوب یک انتخاب اشتباه خواهد بود. چرا که چوب در مجاورت رطوبت پوسیده خواهد شد و در نتیجه سازه مستحکمی نخواهد بود.

مقرون به صرفه بودن

جنس قفسه تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده سیستم قفسه بندی دارد. موضوع قیمت موضوع مهمی است. چرا که بر روند تصمیم گیری و اجرای سیستم قفسه بندی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. لذا صاحبان کسب و کارها برای سیستم قفسه بندی باید به جنس آن نیز توجه داشته باشند.

دلیل اهمیت جنس سیستم قفسه بندی

زیبایی ظاهری

جنسی که قفسه با آن ساخته می شود بر زیبایی ظاهری قفسه تاثیر گذار است. به طور مثال استفاده از یک نوع فلز می تواند زیبایی مناسبی داشته باشد و بر عکس فلز دیگری از نظر ظاهری نمای مناسبی نداشته باشد.

وزن

جنس قفسه تا حدود زیادی تعیین کننده وزن نهایی آن است. بنابراین اگر به سیستم قفسه بندی سبک و یا قابل حمل نیاز دارید. باید به جنسی که در سیستم قفسه بندی مورد استفاده قرار می گیرد توجه نمایید. به طور مثال اگر به قفسه سبکی نیاز دارید که فلزی باشد باید از بین انواع فلزی که در ساخت قفسه از آن استفاده می شود، فلزی را انتخاب نمایید که وزن سبک تری داشته باشد.

آشنایی با انواع مواد مورد استفاده در ساخت قفسه

در گذشته مواد محدودی برای ساخت قفسه وجود داشتند. اما امروزه مواد متنوعی در ساخت قفسه هم به صورت خالص و هم به صورت ترکیبی استفاده می شود. در ادامه به برخی از پرکاربردترین مواد که در ساخت قفسه از آنها استفاده می شود اشاره خواهیم داشت.

فلز

فلز یکی از بادوام ترین و رایج ترین موادی است که در ساخت قفسه بندی از آن استفاده می شود. قفسه های ساخته شده از جنس فلز در فروشگاه ها و انبارها استفاده می شوند. به دلیل آنکه از استحکام خوبی برخوردار هستند. و توانایی تحمل وزن خوبی در برابر فشار وزنی کالاها دارند.

فولاد، آهن گالوانیزه، کروم، آلومینیم و آهن از جمله فلزاتی هستند که در ساخت سیستم قفسه بندی پرکاربردتر هستند. آهن گالوانیزه یکی از مستحکم ترین و مقاوم ترین انواع فلز است. که از آن می توان در سیستم قفسه بندی صنعتی به خصوص برای چارچوب سازه استفاده نمود. برای آنکه آهن گالوانیزه علاوه بر استحکام در برابر خوردگی و پوسیدگی و خراش نیز مقاوم باشد روی آن را با فلز روی می پوشانند.

آهن نیز یکی دیگر از انواع فلزاتی است که در ساخت قفسه به کار می رود. آهنی که در ساخت قفسه به کار برده می شود آهن خالص بوده و کربن آن نسبت به آهن معمولی بسیار کم است. بنابراین مقاومت آن در برابر خوردگی و پوسیدگی و خستگی و غیره بیشتر از آهن معمولی می باشد.

یکی از نکان حائز اهمیت در مورد ماده فلز خستگی آن می باشد که یکی خطرناک ترین آسیب های فلز می باشد. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که قطعات فلزی در اثر تنش های متناوب ( به طور مثال بارگیری و بارگذاری) ضعیف می شوند. خستگی فلز قابل مشاهده نیست و به صورت ناگهانی رخ می دهد. و همین موضوع آن را خطرناک ساخته است چرا که باعث کاهش ایمنی قفسه ها می شود.

آشنایی با انواع مواد مورد استفاده در ساخت قفسه

چوب

چوب یکی از قدیمی ترین موادی است که در ساخت قفسه از آن استفاده می شده است. چوب استحکام نسبتا خوبی دارد و می توان از آن در ساخت قفسه برای بخش های بایگانی، کتابخانه ها و منازل استفاده نمود. همینطور از چوب می توان در فروشگاه ها برای ساخت قفسه استفاده نمود. به طور مثال در کیف فروشی و فروشگاه های از این قبیل می توان قفسه ها را از جنس چوب ساخت. در انبارهای صنعتی نیز می توان از چوب برای کفپوش قفسه ها استفاده نمود.

نکته حائز اهمیت در مورد قفسه های ساخته شده از چوب این است که این گونه از قفسه ها مناسب محیط های مرطوب نمی باشند زیرا چوب در مجاورت هوای مرطوب دچار پوسیدگی می شود.

پلاستیک

پلاستیک ماده دیگری است که از آن در ساخت قفسه استفاده می شود. مقاومت پلاستیک نسبت به چوب و فلز بسیار کمتر است و از آن می توان برای نگهداری و ذخیره سازی کالاهای با وزن سبک استفاده نمود.

شیشه

شیشه با وجود شکنندگی نسبتا بالای آن یکی از موادی است که در ساخت قفسه از آن استفاده می شود. استفاده از قفسه شیشه ای بیشتر به منظور زیبایی بصری می باشد. به طور مثال در فروشگاهی که کالای ظریف و لوکسی دارد از قفسه بندی شیشه ای برای جلوه بیشتر این نوع محصولات استفاده می شود.

ماده چند سازه

ماده چند سازه یا مرکب ماده جامد غیر یکنواختی است که در آن دو یا چند ماده مختلف با یکدیگر ترکیب می شوند تا ترکیب جدید با ویژگی های بهتری ایجاد شود. ماده چندسازه با نام کامپوزیت نیز شناخته می شود. در ترکیب کامپوزیت چند ماده ساده با یکدگیر ترکیب می شوند. اما هر یک از اجزای کامپوزیت ساختار و خصوصیات خود را حفظ می نماید.

از جمله مواد کاپوزیتی می توان به کامپوزیت فلزی با زمینه آلومینیم اشاره نمود. این کامپوزیت مقاومت بهتری نسبت به فولاد دارد. همچنین نسبت به خوردگی و پوسیدگی نیز مقاوم تر بوده و خستگی بهتری نیز دارد. فایبر گلاس نیز کامپوزیت دیگری است که از ترکیب الیاف شیشه و مواد پلیمری ساخته می شود و در ساخت قفسه از آن استفاده می شود.

ام دی اف که نام شناخته شده ای است و اغلب با آن در صنعت کابینت سازی آشنا شده ایم نیز کامپوزیتی است که از ترکیب خرده های چوب، زین و واکس و چسب و تحت فشار و حرارت ایجاد می شود. ام دی اف نیز نسبت به چوب ساختار بهتر و یکنواخت تری دارد.

جمع بندی

در مقاله امروز به جنس سیستم قفسه بندی پرداختیم. هدف از این مقاله این بود تا شما را با اهمیت جنس قفسه و ابعاد تاثیرات آن آشنا سازیم. جنس قفسه بر  مواردی همچون استحکام قفسه در برابر وزن کالاها، استحکام قفسه در شرایط محیطی، مقرون به صرفه بودن قیمت قفسه، زیبایی ظاهری و وزن قفسه تاثیر گذار است. در ادامه نیز پرکاربردترین مواد در ساخت قفسه از جمله فلز، چوب، پلاستیک، شیشه و مواد کامپوزیتی را معرفی نمودیم.

ما در این مقاله سعی نمودیم به طور نسبی شما را با انواع موادی که در ساخت قفسه استفاده می شود آشنا سازیم اما هنگام انتخاب جنس قفسه بندی لازم است با کارشناسان این حوزه نیز مشورت نمایید تا بتوانید بهترین جنس را متناسب با نوع  محیط و و اقلام و کالاها و بودجه و  … انتخاب نمایید. چنانچه برای انتخاب جنس قفسه به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید، کارشناسان ما در مجموعه متال شلف راهنمای شما خواهند بود.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

11 + 12 =

مقالات مفید

قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی مجسمه فروشی مجسمه فروشی ها از جمله فروشگاه هایی هستند که به قفسه بندی نیاز دارند. همانطور که می دانید قفسه بندی یکی از تجهیزات بسیار مهم در…
قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست