تعیین ابعاد قفسه بندی فروشگاه خرده فروشی

تعیین ابعاد قفسه بندی فروشگاه خرده فروشی

تعیین ابعاد قفسه بندی فروشگاه خرده فروشی

چیدمان و قفسه بندی استاندارد برای محصولات در فروشگاه های خرده فروشی نقش ویژه ای در جلب نظر و رضایت مشتری خواهد داشت . در تعیین ابعاد قفسه بندی فروشگاه های خرده فروشی چون سوپرمارکت یا هایپرمارکت ها ، پس از انتخاب نوع و شکل ویترین ها و قفسه های مورد نیاز ،نوبت به مشخص کردن هماهنگی است .

یکی از موارد مهمی که در قفسه بندی فروشگاه های خرده فروشی باید به آن توجه داشت ، بررسی این موضوع می باشد که آیا ابعاد تجهیزات و سازه های به کار برده شده با فضایی که به فروشگاه اختصاص داده شده هماهنگ هستند یا خیر ؟

برای این که هماهنگی ابعاد تجهیزات و سازه ها با فضای فروشگاه  به طور اصولی و درست مورد بررسی قرار بگیرد ، باید ارزیابی بسیار دقیقی در ارتباط با آرایش ، چیدمان و نحوه قرار گیری تجهیزات و سازه های فروشگاه و هم چنین فهرست اقلام و محصولات آن صورت بگیرد . پس از آن که وضعیت چیدمان قفسه و ویترین و تعداد اقلام مورد نیاز برای فروش در فروشگاه تعیین شد حال زمان اندازه گیری ابعاد قفسه های فروشگاه می باشد .

ابعاد قفسه ها در فروشگاه باید استاندارد باشد یعنی باید عرض و طول استانداردی داشته باشد ،  تا بتوان به راحتی انواع کالا ها را در آن قرار داد . هم چنین ارتفاع بین قفسه ها نیز باید مناسب و استاندارد باشد تا بتوان انواع کالا ها و محصولات با ارتفاع های مختلف را در آن قرار داد . در ادامه در مورد اندازه گیری هر یک از ابعاد قفسه بندی صحبت خواهیم نمود .

تعیین عرض (پهنای) کلی فضای قفسه بندی

برای تعیین ابعاد قفسه بندی فروشگاه ابتدا باید عرض کلی فضا را اندازه گیری نماییم . تعیین اندازه عرض و یا پهنای کلی فضای قفسه بندی به این معنا است که : فاصله ی محل های نگهداری و عرضه ی کالاهای فروشگاه به صورت مجاور ( پهلو به پهلو ) در نظر گرفته شود .

تعیین عرض یک به یک یونیت ها و واحد های قفسه ی مورد نیاز

قدم بعدی اندازه گیری عرض یا پهنا ( فاصله چپ تا راست ) هر یک از یونیت های قفسه ها می باشد . این فاصله بر اساس عرض کلی فضا ، علایق شخصی و بر اساس عرض ( پهنای ) کالاها و محصولاتی که داخل هر یک از این یونیت های قفسه ای واقع خواهند شد تعیین می گردد .

تعیین عمق و ارتفاع قفسه ها

( تعیین ابعاد قفسه بندی فروشگاه خرده فروشی )

تعیین عمق قفسه ها

دراین مرحله باید عمق قفسه ها را اندازه گیری کرد . اندازه گیری عمق قفسه به معنای این است که فاصله ی قسمت جلوی قفسه ها تا قسمت انتهایی آن ها تعیین شود . این فاصله در مورد هر یک از یونیت های قفسه ای بر اساس فضای تخصیص یافته ، اندازه و تعداد کالاهایی که باید در قفسه ها قرار بگیرند ، درنظر گرفته می شود .

تعیین ارتفاع قفسه ها

و در مرحله پایانی تعیین ابعاد قفسه فروشگاه،  باید ارتفاع قفسه ها را اندازه گیری نمایید . تعیین این ابعاد بر اساس ارتفاع سقف فروشگاه و هر یک از یونیت های قفسه ای تعیین می شوند . یعنی فاصله ی بین سطوح قفسه ها یا فاصله ی بین کف هر قفسه و سقف قفسه . نکته ی بسیار مهمی که هنگام تعیین اندازه  ارتفاع هر یونیت قفسه ای باید به آن توجه داشت این است که ارتفاع کالاهایی که قرار است در این یونیت ها چیده شوند نیز در نظر گرفته شود .

در زمان  ارزیابی و تعیین ارتفاع قفسه های فروشگاه خود باید مواردی هم چون : قد ، سن و توانایی مشتریان در دسترسی به اجناس خود را نیز در نظر بگیرید . به طور مثال برای ملاحظه حال مشتریان کم سن و سال خود ، کالاها را در ارتفاع خیلی بالا قرار ندهید . هم چنین می توانید مکان کالاهای جذاب برای کودکان مانند شکلات و انواع خوراکی ها ، اسباب بازی و … را  در قفسه های پایین تردر نظر بگیرید .

 

شما هنگام اندازه گیری و تعیین ابعاد قفسه های فروشگاهی به چه مواردی برخورد کردید که تصور می کنید در هنگام تعیین ابعاد باید به آن توجه داشت ؟ لطفا تجربیات و نظرات ارزشمند خودتان در زمینه تعیین ابعاد قفسه های فروشگاهی را با ما در میان بگذارید .

Tags: , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

4 + 17 =

مقالات مفید

قفسه بندی فروشگاه قنادی و طراحی آن

قفسه بندی فروشگاه قنادی و طراحی آن باید چگونه باشد؟ قنادی ها و شیرینی فروشی ها نیز نوعی از فروشگاه ها هستند . قنادی ها و شیرینی فروشی ها تنوع…
طراحی قفسه بندی فروشگاه قنادی

قفسه بندی بازویی چیست؟

قفسه بندی بازویی چیست؟ یکی از قفسه های کاربردی ، قفسه بندی بازویی است که از نوع قفسه های ثابت فلزی می باشد . به قفسه های بازویی ، قفسه…
قفسه بندی بازویی یا کانتی لور

قفسه بندی خودایستا

قفسه بندی خودایستا قفسه بندی های خود ایستا در اکثر فروشگاه ها ، هایپر مارکت ها و سوپرمارکت ها مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله دلایلی که باعث…
قفسه بندی فروشگاهی خودایستا

قفسه یک طرفه و دو طرفه فروشگاهی

قفسه یک طرفه و دو طرفه فروشگاهی قفسه های فروشگاهی انواع مختلفی از جمله قفسه یک طرفه و قفسه دو طرفه دارند . ابتدا قفسه یک طرفه و سپس قفسه…
قفسه بندی فروشگاهی یک طرفه و دوطرفه
فهرست