تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن از گذشته تا امروز

تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن از گذشته تا امروز

تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن از گذشته تا امروز

قفسه بندی یکی از تجهیزاتی است که امروزه در اکثر فروشگاه ها، انبارها، منازل، ادارات و … استفاده می شود. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید بشر از گذشته های دور از قفسه بندی استفاده می کرده است. البته قفسه در گذشته به شکل امروزی نبوده است. در پست امروز قصد داریم شما را با تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن از گذشته تا به امروز آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

قفسه بندی چیست؟

قفسه بندی سازه ای است که از آن برای نظم بخشیدن به محیط و فضا استفاده می شود. قفسه بندی با طبقات خود محیط را بخش بندی و جداسازی می نماید. تا بتوان اقلام و وسایل مورد نظر را به تفکیک در آن چیدمان نموده و از آن نگهداری نمود.

تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن

قفسه بندی از جمله سازه هایی است که قدمت زیادی دارد. و با گذشت زمان و پیشرفت بشر تکامل پیدا نموده و به شکل امروزی خود درآمده است. باهم به بررسی این روند از گذشته تا به امروز خواهیم پرداخت.

دوران باستان

تاریخچه قفسه بندی و اولین قفسه بندی به دوران باستان برمی گردد. در آن زمان قفسه به شکل بسیار ساده ای از چوب یا سنگ ساخته می شد. در آن دوران از قفسه برای نگهداری مواد خوراکی استفاده می شد تا روی زمین قرار داده نشود و مورد هجوم حیوانات و حشرات و …  قرار نگیرد. همچنین از قفسه برای نگهداری اسناد، لباس یا لوازم زندگی نیز استفاده می شد. کتابخانه اسکندریه یکی از مراکزی بود که در دوران باستان از قفسه بندی استفاده نمود تا مجموعه بزرگ خود را به کمک آن سازماندهی نماید.

تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن

قرون وسطی

در این دوران استفاده از قفسه بندی در صومعه ها و کتابخانه دانشگاه ها رواج یافت. آنها برای سازماندهی و نگهداری از اسناد و یا متون و کتاب های مذهبی از آن استفاده می نمودند.

دوران رنسانس

در این دوران دانش و فرهنگ رشد چشم گیری داشت و کتاب ها و آثار علمی و فرهنگی منتشر شدند. لذا برای نگهداری از این آثار از قفسه بندی استفاده نمودند. در این دوران نیاز به طراحی پیشرفته تر برای قفسه بندی حس شد و طراحی های زیباتر و کاربردی تر قفسه بندی در این دوران شکل گرفت. همچنین رفته رفته بر پیچیدگی طراحی افزوده می شد و قفسه بندی از شکل ساده خود به شکل های ایستاده و دیواری نیز توسعه پیدا نمود.

انقلاب صنعتی

در بررسی تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن به قرن 19 و 18 میلادی می رسیم. در قرن  18 و 19 میلادی با رخداد انقلاب صنعتی تحول خوبی در صنعت قفسه بندی ایجاد شد. در این دوران با رشد تجارت و تولید انبوه، قفسه بندی ها شکل جدیدی به خود گرفتند. در این دوران فروشگاه ها و انبارها برای نگهداری از اقلام خود و نمایش آن به مشتریان نیازمند قفسه های جدیدتری بودند. در این دوران بود که برای ساخت قفسه بندی از مواد جدیدی همچون فلز و شیشه استفاده شد.

تاریخچه قفسه بندی و روند تکامل آن

عصر حاضر

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روند قفسه بندی تکامل چشم گیری داشته و برای ساخت آن از مواد مدرن دیگری همچون فولاد، آلومینیوم و پلاستیک و … غیره استفاده شد. همچنین با رشد تجارت و پیشرفت بشر در زمینه تکنولوژی، سیستم های قفسه به شکل متحرک و قابل تنظیم، هوشمند و اتوماتیک نیز طراحی شدند.

و تا به امروز روند تکامل قفسه بندی ادامه داشته و روز به روز با کمک گرفتن از تکنولوژی های روز سعی می شود تا سیستم های قفسه بندی طراحی های کاربردی تر و مدرن تری داشته باشند تا بتوانند پاسخ گوی نیاز بشر باشند. امروزه قفسه بندی نه تنها برای سازماندهی و نگهداری از کالا و اسناد و … استفاده می شود. بلکه به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی نیز در نظر گرفته می شود.

جمع بندی

هدف از این مقاله آشنایی شما با تاریخچه قفسه بندی و روند تکاملی آن از گذشته تا به امروز بوده است. ما در این مقاله ابتدا شما را با مفهوم قفسه بندی آشنا ساختیم و سپس دورانی که سپری شده تا قفسه بندی به شکل امروزی خود درآید را به تفکیک بیان نمودیم. اولین دوره، مربوط به دوران باستان بوده است که قفسه بندی اولیه شکل گرفت. سپس در قرون وسطی استفاده از قفسه بندی به دانشگاه ها صومعه ها و کلیساها رواج پیدا نمود.

در دوران رنسانس با پیشرفت علم و فرهنگ استفاده از سیستم قفسه بندی، رواج بیشتری یافت و در این دوران بود که طراحی های قفسه بندی زیباتر و کاربردی تر شد. با وقوع انقلاب صنعتی تحول دیگری در صنعت قفسه بندی رخ داد و سرعت آن را افزایش داد. در این دوران با رشد تجارت و نیاز فروشگاه ها و … به قفسه بندی رفته رفته قفسه ها در اشکال جدیدتری طراحی شدند و در ساخت آنها از مواد جدید دیگری همچون فلز و شیشه استفاد ه شد.

در عصر حاضر نیز با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی شاهد استفاده از مواد مخحتلفی همچون آلومینیوم، فولاد، پلاستیک و … در اخت قفسه بندی بوده ایم. رشد بشر در زمینه تکنولوژی باعث شد تا امروزه  بتوان سیستم های قفسه بندی را به صورت متحرک و قابل تنظیم، هوشمند و اتوماتیک طراحی و عرضه نمود.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. چنانچه در زمینه خرید قفسه بندی برای فروشگاه، شرکت، منازل و … سوالی داشتید و یا نیاز به مشاوره داشتید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه متال شلف مطرح نماید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

2 × 3 =

مقالات مفید

قفسه بندی قهوه فروشی

قفسه بندی قهوه فروشی قفسه بندی قهوه فروشی همچون سایر فروشگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که می تواند بر تجربه خرید مشتریان و فروش اثرگذار باشد. در…
قفسه بندی قهوه فروشی

قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی مجسمه فروشی مجسمه فروشی ها از جمله فروشگاه هایی هستند که به قفسه بندی نیاز دارند. همانطور که می دانید قفسه بندی یکی از تجهیزات بسیار مهم در…
قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی
فهرست