اهمیت قفسه بندی کالاها در انبار و ویژگی های تاثیرگذار آن

اهمیت قفسه بندی کالاها در انبار و ویژگی های تاثیرگذار آن

اهمیت قفسه بندی کالاها در انبار و ویژگی های تاثیرگذار آن

قفسه بندی کالاهای انبار ، موضوع بسیار مهمی می باشد چرا که قفسه بندی باعث می شود از فضای انبار به صورت بهینه و حداکثری استفاده شود و علاوه بر آن باعث ایجاد نظم و ساماندهی کالاها شده که خود باعث سهولت در دسترسی و جا به جایی اقلام می باشد . علاوه بر تمام موارد گفته شده قفسه بندی در امنیت و سلامت و سرعت دسترسی به کالاها نیز بسیار موثر است .

امروزه در تمام انبار های بزرگ از قفسه بندی استفاده می شود . انواع مختلفی از قفسه بندی تولید و عرضه می شود که باید با توجه به نوع کالا ، قفسه مناسب آن را انتخاب نمود . در صورتی که انبار با قفسه هایی مناسب با کالاها و اقلام موجود قفسه بندی شود ، با ایجاد نظم در طبقه بندی کالا ها ، دسترسی به آن ها راحت تر و مدیریت کالا ها به بهترین شکل ممکن انجام می پذیرد  و در نتیجه باعث افزایش ارائه خدمات و رضایت مشتریان خواهد شد .

پیش از ادامه ی مقاله لازم به ذکر است اگر نیازمند مشاوره در زمینه ی قفسه بندی فروشگاه و انبار خود هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در صفحه تماس با ما و یا در پایین صفحه با پر کردن فرم مربوطه از خدمات مشاوره رایگان مجموعه ی ما بهره مند شوید .

برخی ویژگی های تاثیرگذار قفسه بندی

از ویژگی های مهم قفسه بندی می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • امکان کنترل پروژه های مربوط به مدیریت کالاها
 • ایجاد تعامل بین حسابداری و سیستم انبارداری در جهت دریافت اطلاعات کامل کالاها
 • سهولت در تهیه موجودی انبار
 • کاهش ضایعات
 • امکان چک کردن موجودی تمام کالاها و مکان هر کالا به منظور بررسی کیفیت و تعداد
 • قابلیت جداسازی از نظر ابعاد و جنس کالاها جهت گزارشات کالاها
 • امکان جا به جایی کالا در انبارهای مختلف
 • توانایی پیدا کردن  داده های آماری مشابه
 • توانایی ردیابی کالاها در مکان های مختلف

اهمیت قفسه بندی کالاها در انبار و ویژگی های تاثیرگذار آن

( اهمیت قفسه بندی کالاها در انبار و ویژگی های تاثیرگذار آن )

اهمیت قفسه بندی در نگهداری کالاها

قفسه بندی اهمیت زیادی در نگهداری از کالا ها دارد به سبب این که با استفاده بهینه از فضای در دسترس و ایجاد نظم و سازماندهی کردن کالا ها باعث می شود تا دسترسی به کالا ها به راحتی و با سرعت انجام گذیرد لذا در بهره وری تاثیر زیادی دارد . به طور کلی اهمیت قفسه بندی کالاها به دلایل زیر دارای اهمیت می باشد :

 • ایجاد نظم و سازماندهی صحیح به محصولات موجود در ابعاد مختلف
 • امکان جا به جایی و حفظ انواع کالاها
 • محافظت از کیفیت کالاها در طولانی مدت
 • عدم محدودیت در قفسه بندی و نگهداری کالاها
 • جلوگیری از خسارت های مادی با داشتن قفسه بندی
 • استفاده بهینه و صرفه جویی در فضای انبار
 • دسترسی راحت تر و سریع تر به محصولات با کمک قفسه بندی های جدید

اهمیت قفسه بندی کالاها در انبار و ویژگی های تاثیرگذار آن

نکات قابل توجه در چینش انبارها

برای این که بهترین بهره وری را از قفسه بندی داشته باشید لازم است برخی نکات را رعایت کنید . یکی از نکات مهم این است که تا حد امکان توجه کنید که کالاها و اقلامی که مشابه و مکمل هستند در قفسه های جدا اما نزدیک به یک دیگر چیدمان شوند . نکته دیگر این که کالاها و اقلامی که روزانه مورد تقاضا هستند باید نزدیک به محل خروجی انبار تعبیه شوند تا در دسترس بوده و ورود و خروج آن ها به سرعت و به راحتی انجام پذیرد . همچنین اقلامی که با تقاضای کمتری مواجه هستند در قفسه های انتهایی انبار تعبیه شوند . و نکته دیگر این که اقلام و کالاهای سبک وزن که جا به جایی آن ها راحت تر است را در طبقات بالایی قفسه ها قرار داده و اقلام سنگین وزن که حمل و نقلشان دشوارتر است را در طبقات پایین تر قرار دهید تا قفسه بندی کارآمدتری داشته باشید .

در این مقاله به اهمیت قفسه بندی انبار پرداختیم و نکات مهم آن را نیز بیان کردیم . به نظر شما برای افزایش کارآیی قفسه بندی انبار چه نکات دیگری را باید رعایت نمود ؟

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پانزده − هشت =

مقالات مفید

قفسه بندی فروشگاه قنادی و طراحی آن

قفسه بندی فروشگاه قنادی و طراحی آن باید چگونه باشد؟ قنادی ها و شیرینی فروشی ها نیز نوعی از فروشگاه ها هستند . قنادی ها و شیرینی فروشی ها تنوع…
طراحی قفسه بندی فروشگاه قنادی

قفسه بندی بازویی چیست؟

قفسه بندی بازویی چیست؟ یکی از قفسه های کاربردی ، قفسه بندی بازویی است که از نوع قفسه های ثابت فلزی می باشد . به قفسه های بازویی ، قفسه…
قفسه بندی بازویی یا کانتی لور

قفسه بندی خودایستا

قفسه بندی خودایستا قفسه بندی های خود ایستا در اکثر فروشگاه ها ، هایپر مارکت ها و سوپرمارکت ها مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله دلایلی که باعث…
قفسه بندی فروشگاهی خودایستا

قفسه یک طرفه و دو طرفه فروشگاهی

قفسه یک طرفه و دو طرفه فروشگاهی قفسه های فروشگاهی انواع مختلفی از جمله قفسه یک طرفه و قفسه دو طرفه دارند . ابتدا قفسه یک طرفه و سپس قفسه…
قفسه بندی فروشگاهی یک طرفه و دوطرفه
فهرست