انواع قفسه بندی انبار را بشناسید

انواع قفسه بندی انبار را بشناسید

انواع قفسه بندی انبار را بشناسید

قفسه بندی یکی از مهم ترین تجهیزات هر انبار می باشد. زیرا قفسه بندی فضای انبار را به بخش های مجزا تقسیم نموده و کار چینش و نگهداری و انبار گردانی را تسهیل می نماید. یکی از نکات حائز اهمیت در قفسه بندی انبار توجه به نوع قفسه ای است که برای انبار به کار می رود. همانطور که می دانید امروزه انواع قفسه بندی انبار تولید و اجرا می شود. انتخاب مناسب ترین قفسه در بین انواع سیستم های قفسه بندی انبار باید با توجه به نکات مختلفی از جمله فضای در دسترس انبار، نوع و اندازه محصولات انبار، بودجه و زمان و …. انجام پذیرد.

شناخت انواع قفسه بندی انبار، کار انتخاب قفسه مناسب برای انبار را تسهیل می نماید. به همین منظور در مقاله پیش رو سعی نمودیم تا شما را با متداول ترین انواع قفسه بندی های انبار آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

انواع قفسه بندی انبار

همانطور که گفتیم قفسه بندی بنابر نیاز صنایع و کارخانه ها در انواع مختلفی تولید می شود. برای انتخاب قفسه بندی مناسب انبار باید با انواع آن آشنا باشیم. به طور کلی سیستم های قفسه بندی انبار به دو دسته تقسیم می شوند. سیستم های قفسه بندی ثابت و سیستم های قفسه بندی متحرک. قفسه بندی های ثابت و متحرک انبار خود شامل چندین نوع قفسه هستند. در ادامه مقاله به تفصیل به معرفی انواع پر کاربرد هر دسته خواهیم پرداخت.

سیستم قفسه بندی ثابت

این نوع سیستم قفسه بندی انبار از جنس فلز می باشد. سیستم های قفسه بندی ثابت انبار به صورت چند طبقه قابل اجرا بوده و با پیچ و مهره به زمین اتصال پیدا می کند و بار بدون حرکت بر روی آن قرار می گیرد. تخلیه و جابه جایی بار نیز با کمک ماشین آلات و یا با دست انجام می پذیرد. برخی از انواع سیستم قفسه بندی ثابت عبارتند از:

پالت راک

قفسه بندی پالت راک یکی از پر کاربردترین سیستم های قفسه بندی ثابت است. این نوع قفسه برای نگهداری انواع کالاهای پالتی، سنگین و حجیم مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع قفسه بندی عملیات بار گذاری و بار برداری توسط ماشین هایی همچون لیفتراک، ریچتراک، پالت استکر و … انجام می شود. از این نوع قفسه بندی می توان برای انبار مواد اولیه و نیمه ساخته، انبار لوازم یدکی، سردخانه ها، انبار تولید و انبار پخش استفاده نمود.

راهرو باریک

قفسه بندی راهرو باریک یکی از کاربری های قفسه بندی پالت راک می باشد. با این تفاوت که فضای بین راهرو ها کمتر از سیستم قفسه بندی پالت راک می باشد. قفسه بندی راهرو باریک برای انبارهایی که با کمبود فضا مواجه هستند مناسب است. به دلیل باریک بودن راهروها در این نوع سیستم قفسه بندی عملیات بار گذاری و بار برداری توسط نوع خاصی از ماشین ها همچون لیچتراک و VNA انجام می شود.از این نوع قفسه بندی نیز برای انبارش کالاهای حجیم و سنگین نگهداری می شود و از آن می توان در انبار لوازم یدکی، سردخانه ها، انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و … استفاده نمود.

درایوین یا خود راهرو

قفسه بندی درایوین یکی از پرکاربردترین انواع سیستم های قفسه بندی ثابت انبار است که بسیار مناسب انبارهایی با فضای کم است. زیرا در این نوع سیستم قفسه بندی، مسیر ها و راهروهای اضافی حذف می شوند و فضای داخلی قفسه به عنوان مسیر تردد و گذاشت و برداشت بار توسط لیفتراک در نظر گرفته می شود. این نوع قفسه بندی نیز مناسب کالاهای حجیم و سنگینی می باشد که همگن بوده و یا دارای تنوع کمی باشند. همچون انبار مواد اولیه، سردخانه مواد غذایی و …

قفسه بندی بازویی یا کانتی لور

بازویی یا کانتی لور

قفسه بندی بازویی نوع دیگری از قفسه بندی های ثبات انبار می باشد. در این نوع قفسه ستون جلویی حذف شده و بازوهایی برای نگهداری بار تعبیه شده است. این نوع قفسه مناسب کالاهایی حجیم  با طول زیاد می باشد. به طور مثال اقلامی همچون لوله های فلزی و PVC، پروفیل های سبک و سنگین، ورق نئوپان، رول موکت و … قفسه بندی بازویی به صورت یک طرفه و دو طرفه قابل اجرا می باشد.

راک کفپوش دار سنگین ( پانل راک ) یا بالکی راک

این سیستم قفسه بندی مشابه پالت راک بوده و تنها با قرار گیری کفپوش کاربری آن تغییر پیدا کرده است. طبقات این نوع سیستم نیز به وسیله راهرو و راه پله به یکدیگر متصل هستند. این نوع قفسه مناسب انبارش کالاهای نیمه سنگین و نیمه حجیم تا سنگین و حجیم می باشد. عملیات بارگذاری و باربرداری در این سیستم باید توسط افراد انجام شود. برای عملیات بارگذاری و بار برداری از تجهیزاتی همچون بالابر، چرخ دستی و کانوایر استفاده می شود. از این نوع سیستم برای ذخیره و انبارش در انبار مواد اولیه، انبار ابزار آلات، انبار مواد شوینده و بهداشتی و … می توان استفاده نمود.

کفپوش دار سبک یا لانگ اسپن

این سیستم مشابه قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین بوده با این تفاوت که برای اقلام کم حجم تر و سبک تر استفاده میگردد. از این قفسه می توان برای انبار های کوچک استفاده نمود. به طور مثال: فروشگاه مواد غذایی، انبار قطعات یدکی و ابزار آلات ساختمانی و …

مشبک یا پیچ و مهره ای

قفسه بندی مشبک نوع دیگری از سیستم های قفسه بندی ثابت انبار می باشد که برای انبارش اقلام و کالاهای سبک استفاده می گردد. در این نوع سیستم قفسه بندی عملیات بارگذاری و بار برداری توسط افراد انجام می گردد. این نوع قفسه به وسیله پیچ و مهره به هم متصل می گردد. از این سیستم برای انبارهای ملزومات و قطعات یدکی، انبار فروشگاه های کوچک و … استفاده می گردد.

دفتری یا ایزی راک

قفسه بندی دفتری نوع دیگری از قفسه بندی مشبک می باشد که برای نگهداری اسناد و مدارک، کتاب و لوازم دفتری به کار می رود. از این نوع قفسه در کتابخانه ها، بایگانی های ادارات و شرکت ها و … استفاده می گردد.

سیستم قفسه بندی متحرک

سیستم قفسه بندی متحرک با نام سیستم قفسه بندی پویا نیز شناخته می شود. این نوع سیستم قفسه بندی انبار نیز فلزی بوده و قابلیت اجرا به صورت چند طبقه را دارا می باشد. این نوع سیستم قفسه بندی انواع مختلفی دارد و در هر نوع آن بخشی از قفسه متحرک می باشد. جابجایی این نوع سیستم هم به وسیله دست و هم به صورت خودکار می باشد. برخی از انواع سیستم قفسه بندی متحرک عبارتند از :

قفسه بندی شاتل درایوین

شاتل درایوین

این قفسه ها نمونه پیشرفته قفسه بندی درایوین می باشد و با شاسی های متحرک تجهیز شده اند. در این سیستم پالت ها بر روی سکوی متحرک درون سازه قرار گرفته و به سمت انتهای تونل حرکت می نماید. پس از قرار دادن پالت ها بر روی ریل، سکوی متحرک مجدد به ابتدای تونل بر می گردد. بدنه این نوع قفسه ثابت است اما به دلیل وجود سکوی متحرک جز سیستم های قفسه بندی متحرک می باشد. از این سیستم برای انبار سردخانه ها، انبارهای صنعتی و کالاهی با وزن سنگین استفاده می گردد. همچنین به دلیل حذف راهروهای اضافی برای انبارهایی که کمبود فضا دارند مناسب می باشد.

خود برگشت

قفسه بندی خود برگشت شباهت زیادی به قفسه بندی شاتل درایوین دارد. با این تفاوت که حرکت پالت ها توسط لیفتراک شاخک جلو و استاکر انجام می شود. این نوع سیستم قفسه بندی بیشتر مناسب انبارهایی است که کالاهایی با تنوع کم و تعداد زیاد دارند.

خود جریان

قفسه بندی خود جریان یکی از انواع قفسه های متحرک است. در این سیستم سطح هر تونل به صورت شیبدار و رولر اجرا می گردد تا اقلامی که بر روی آن قرار داده می شوند با استفاده از شیب و نیروی جاذبه به آرامی و کنترل شده حرکت نموده و به سمت انتهای تونل بروند. در انتهای تونل ها ترمزهایی تعبیه شده تا زمانی که پالت به انتهای تونل رسید به وسیله این ترمزها حرکت متوقف شده و پالت آماده برداشت شود. به دلیل حرکت خودکار پالت ها نیاز به تردد ماشین های لیفتراک تا حد زیادی کاهش می یابد از این نوع قفسه برای انبارش کالاهای فاسد شدنی، کالاهای پرگردش و همچنین کالاهای پرتوزا و شیمیایی که تا حد امکان باید افراد با آن تماس نداشته باشند،  استفاده می شود.

خود تغذیه

قفسه بندی خود تغذیه شباهت زیادی به سیستم خود جریان داشته و در کارخانه های تولیدی و به عنوان یک انبار میانی برای خطوط مونتاژ و توزیع در نظر گرفته می شود. سیستم این نوع قفسه بندی این گونه است که با استفاده از شیب دار ساختن سطح و رولرها، مواد و قطعات از یک سمت وارد تونل شده و به آرامی حرکت نموده و در سمت دیگر تونل خط مونتاژ و یا توزیع قرار دارد. هنگامی که مواد و قطعات به انتهای تونل مورد نظر رسید با استفاده از متوقف کننده ها و ترمز ها آماده برداشت برای مونتاژ و یا توزیع می شود.

موبایل راک

قفسه بندی موبایل راک یکی از انواع قفسه بندی ها متحرک است که علاوه بر افزایش ظرفیت انبار امکان دسترسی مستقیم به کالای مورد نظر را فراهم می آورد. در این سیستم هر واحد سازه بر روی پایه های ریل قرار می گیرد و امکان حرکت آن بر روی ریل ها فراهم می شود. سازه ها به صورت واحد واحد بر روی ریل ها قرار می گیرند. سپس برای دسترسی به هر واحد اپراتور با فشردن دکمه باعث حرکت واحد ها بر روی ریل و ایجاد راهرویی برای دسترسی به آن قسمت می شود. از این سیستم می توان در انبارهایی که بار پالتی دارند و یا استفاده حداکثری از فضا برایشان اولویت دارد استفاده نمود.

بایگانی متحرک

یکی از سیستم های قفسه بندی متحرک که به طور ویژه برای امور بایگانی طراحی شده، قفسه بایگانی متحرک می باشد. در این نوع سیستم قفسه بندی، راهروها متحرک هستند و فقط هنگام استفاده باز می شوند. راهروها در این نوع سیستم قفسه بندی هم بوسیله چرخش دستگیره و یا با فشاردادن دکمه قابلیت حرکت و جابجایی دارند. از این سیستم برای بایگانی اسناد در بانک ها، کتابخانه ها، دانشگاه ها و دفاتر شرکت ها استفاده می شود.

جمع بندی

در این مقاله در مورد انواع قفسه بندی انبار صحبت نمودیم. همانطور که بیان شد قفسه بندی های انبار به طور کلی به دوسته قفسه بندی های ثابت و قفسه بندی های متحرک تقسیم می شوند. قفسه بندی ثابت انبار آن دسته قفسه بندی هایی هستند که اغلب سازه آنها به صورت ثابت به زمین متصل شده و بار بر روی آنها بدون حرکت است. از جمله قفسه بندی های ثابت انبار می توان به قفسه بندی پالت راک، قفسه بندی راهرو باریک،قفسه بندی درایوین، قفسه بندی بازویی، قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین، قفسه بندی راک کفپوش دار سبک، قفسه بندی مشبک و قفسه بندی دفتری اشاره داشت.

قفسه بندی متحرک نیز آن دسته قفسه بندی هایی هستند که حداقل یکی از اجزای آن متحرک باشد. از جمله قفسه بندی های متحرک انبار نیز می توان به قفسه بندی خود جریان، قفسه بندی خود تغذیه، قفسه بندی موبایل راک، قفسه بندی خود برگشت، قفسه بندی شاتل درایوین و قفسه بندی بایگانی متحرک اشاره داشت.

شناخت انواع سیستم های قفسه بندی انبار، به شما در انتخاب بهترین سیستم قفسه بندی برای انبار کمک می نماید. برای آن که بتوانید قفسه بندی مناسبی برای انبار خود انتخاب نمایید باید فاکتورهای متفاوتی را در نظر بگیرید. به طور مثال فضای در دسترس انبار، نوع کالاها و بودجه و زمان. اگر در مورد قفسه بندی های انبار و انتخاب آن نیاز به راهنمایی دارید می توانید با کارشناسان ما در متال شلف ارتباط برقرار نمایید.

Tags: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

3 × دو =

مقالات مفید

قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی مجسمه فروشی مجسمه فروشی ها از جمله فروشگاه هایی هستند که به قفسه بندی نیاز دارند. همانطور که می دانید قفسه بندی یکی از تجهیزات بسیار مهم در…
قفسه بندی مجسمه فروشی

قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه ساعت فروشگاه ساعت نیز همچون بسیاری از فروشگاه ها از قفسه بندی استفاده می نماید. البته قفسه های این فروشگاه از نظر ظاهری کمی متفاوت تر با…
قفسه بندی فروشگاه ساعت

قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی فروشگاه موبایل امروزه فروشگاه ها به دلایل مختلفی از سیستم قفسه بندی استفاده می نمایند. به عنوان مثال چیدمان بهتر محصولات و در معرض دید قرار دادن آنها…
قفسه بندی فروشگاه موبایل

قفسه بندی گل فروشی

قفسه بندی گل فروشی گل فروشی ها نیز همچون سایر فروشگاه ها نیاز به قفسه بندی دارند. یکی از مهمترین دلایل این موضوع تنوع بالای محصولی در گلفروشی هاست. سیستم…
قفسه بندی گل فروشی

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید

پالت انبار و انواع آن را بیشتر بشناسید پالت انبار، از جمله تجهیزات مورد نیاز در انبار کارخانه ها می باشد. در اغلب کارخانه ها کالاهایی با تعداد و وزن…
پالت انبار و انواع آن
فهرست